Świerszcze z supermarketu i szarańcza na zamówienie!

21 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Świerszcze potrzebują 12 razy mniej paszy niż bydło Fot. Eat Grub/ zmianynaziemi.pl

Smaczne przekąski w postaci pieczonych świerszczy można już nabyć w brytyjskim supermarkecie  Sainsbury's. Nowy produkt pojawił się na sklepowych półkach w dniu 19.11.18 r.

Market Sainsbury's jest pionierem w sprzedaży jadalnych owadów. Produkty są określane jako "chrupiące, pieczone przekąski o wspaniałym smaku". Sklep niewątpliwie zdobędzie popularność wśród przeciwników globalnego ocieplenia, którzy alarmują, że produkcja mięsa ma szkodliwy wpływ na środowisko.


Owady zjadają mniej pasz niż bydło
Świerszcze mogą być hodowane bez większych szkód ekologicznych, pełniąc rolę alternatywnego źródła pożywienia. Eksperci zwracają uwagę, że hodowla jadalnych owadów może być bardzo opłacalna również z punktu widzenia ekonomicznego, jako że świerszcze potrzebują 12 razy mniej paszy niż bydło.

Londyńska firma Eat Grub uważa, że coraz większa świadomość ekologiczna wielu konsumentów może zwiększyć społeczne zainteresowanie tym rodzajem lunchu. Produkt określany jest jako "bardziej ekologiczny niż wieprzowina oraz bardziej ekscytujący niż chipsy".

 

Świerszcze jako dodatek do zup i sałatek
Owady wykorzystywane do produkcji przekąsek przez Eat Grub są hodowane w Europie. Jedno opakowanie liczące około 50 chrupiących świerszczy kosztuje 1,5 funta (około 7,30 zł). Firma dodaje, że przekąski sprawdzą się doskonale również jako dodatek do zup czy sałatek.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, co najmniej 2 miliardy ludzi na całym świecie regularnie odżywiają się ponad 1000 różnych gatunków owadów, nadających się do spożycia.

 

swierszcze zycie rolnika

 

Świerszcze to nie wszystko!
Sprzedawcy odnotowują coraz większe zyski ze sprzedaży żywności na bazie insektów. Popularność zyskują również inne produkty, takie jak np. pikantne robaki z chilli czy batony energetyczne na bazie insektów z dodatkiem musli i makaronu. Jedna z restauracji w Londynie oferuje z kolei w swoim menu szarańczę.

 

Dlaczego warto jeść owady
Owady mają naturalnie niską kaloryczność i są odpowiednie dla diet bezglutenowych i bezmlecznych. Świerszcze zawierają również więcej białka (68 g w 100 g produktu) niż wołowina, kurczak czy wieprzowina (31 g w 100 g produktu).

 

Źródlo: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…