Korzystanie z mediów społecznościowych a zdolność podejmowania decyzji

15 styczeń 2019
(0 Głosów)
Autor 
Upośledzenie osądu, obserwowane u osób nadużywajacych mediów, jest często cechą osób cierpiących na zaburzenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych

Naukowcy z Michigan State University odkryli związek między nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych a nieprawidłowym podejmowaniem decyzji. Zachowanie to obserwuje się również u osób uzależnionych od hazardu i narkotyków.

Przeprowadzone badanie jest pierwszym, które analizuje związek między nadmiernym używaniem mediów społecznościowych a podejmowaniem ryzykownych decyzji. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Behavioral Addictions.

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych a podejmowanie decyzji
Naukowcy przebadali 71 uczestników i ocenili ich nawyki dotyczące mediów społecznościowych za pomocą Bergen Facebook Addiction Scale (BFAS), pierwszej psychologicznej skali mierzącej uzależnienie od Facebooka. Wszyscy uczestnicy badania zostali poproszeni o wzięcie udziału w tzw. zadaniu hazardowym (Iowa Gambling Task), aby ocenić zdolność ich podejmowania decyzji.

Podczas badań okazało się, że uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z serwisów społecznościowych, osiągali gorsze wyniki w zadaniu hazardowym.

Nie zbadano dlaczego uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, wykazywali się kiepskim podejmowaniem decyzji podczas testu hazardowego. Korelacja ta jest jednak godna uwagi. Zaobserwowane upośledzenie osądu jest często cechą osób cierpiących na zaburzenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Autorzy badania mają nadzieję, że badanie może pomóc w zauważeniu i reagowaniu na problem nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Źródło: tylkomedycyna.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…