Lubisz fotografować owady? zgłoś swoje prace w konkursie "Owad w Obiektywie"

16 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Pełen regulamin konkursu „Owad w Obiektywie 2019” znaleźć można na stronach Łódzkiego Oddziały Polskiego Towarzystwa Entomologicznego

Ruszyła trzecia edycja konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”, mającego zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. Prace konkursowe można nadsyłać do 2 listopada. Zwycięzcę konkursu poznamy w grudniu.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z województwa łódzkiego oraz studentów wszystkich łódzkich uczelni. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa zdjęcia w każdej z pięciu konkursowych kategorii: Z życia owada, Zdjęcie artystyczne, Owady chronione, Makro oraz Owad i roślina.

 

Rola owadów jest nieoceniona
Owady to najliczniejsza grupa zwierząt żyjących na Ziemi. Ich liczbę szacuje się na ponad milion gatunków, a tylko w Polsce żyje około 30 tys. gatunków.

Powinniśmy pamiętać, że owady odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie, m.in. zapylając rośliny kwiatowe, rozkładając martwą materię organiczną, czy stanowiąc pokarm dla wielu innych grup zwierząt, a nawet niektórych roślin. Niektóre owady to szkodniki gospodarcze czy wektory chorób (np.malarii), ale liczne gatunki to sprzymierzeńcy ludzi, np. w sadownictwie i ogrodnictwie.

- Konkurs fotograficzny „Owad w Obiektywie” jest obecnie jedynym tego rodzaju konkursem w Polsce - mówi PAP jego pomysłodawczyni dr Agnieszka Soszyńska-Maj z Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

-   Głównym założeniem konkursu jest aspekt edukacyjny. Chcemy zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. W ten sposób znacznie łatwiej zrozumieć ich kluczową rolę w przyrodzie, a przez to także skuteczniej je chronić - podkreśla dr Soszyńska-Maj.

 

Owady wymierają w zastraszającym tempie
Zdaniem entomologów, konieczność ochrony owadów staje się coraz pilniejsza, w tym także w Europie. Najnowsze badania wskazują bowiem, że w ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad w wielu regionach naszego kontynentu liczba owadów spadła nawet o 30-70 proc.

- Jeśli ta tendencja nie zostanie zatrzymana, grozi nam katastrofa ekologiczna, ponieważ większość ekosystemów lądowych jest ściśle zależna od owadów – ocenił dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców UŁ i Fundacji „Biodiversitatis”.

 

Jak zgłosić swoje prace?
Fotografie na konkurs można nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 2 listopada 2019 r. Uroczyste rozstrzygnięcie zaplanowano na 11 grudnia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Pełen regulamin konkursu „Owad w Obiektywie 2019” znaleźć można na stronach Łódzkiego Oddziały Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (www.facebook.com/LodzPTE/) oraz Fundacji „Biodiversitatis” (www.facebook.com/Biodiversitatis/).

Wzorem poprzednich lat nagrodzone zdjęcia prezentowane będą na wystawach m.in. podczas Nocy Biologów czy łódzkiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…