Wyniki badań wyrobów garmażeryjnych wykazały nieprawidłowości

10 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu wyroby garmażeryjne o niewłaściwej jakości handlowej zostały wszczęte postępowania administracyjne

W pierwszym kwartale 2018 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała wyroby garmażeryjne. Sprawdziła zarówno ich jakość, jak i oznakowanie. Co czwarte gotowe danie wzbudziło zastrzeżenia. Najgorzej wypadły produkty sprzedawane na wagę.

Inspektorzy odwiedzili 78 małych i sieciowych sklepów oraz hurtowni. Pod lupę wzięli łącznie 405 partii, w tym między innymi pierogi, pyzy, zupy, dania mięsne - oferowane zarówno w opakowaniach (326), jak i luzem - na wagę (79). Nieprawidłowości stwierdzili w 43 placówkach (55 proc. skontrolowanych). Zastrzeżenia wzbudziło 113 partii (28 proc.), w tym połowa skontrolowanych produktów sprzedawanych luzem.

Przykładowe nieprawidłowości to mniejsza ilość produktu, niż wskazywała deklaracja na opakowaniu – np. o 7-9 proc. mniej ozorów w galarecie lub mniej nadzienia w pyzach (było 25 proc. przy deklaracji nie mniej niż 30 proc.). Kolejną wykrytą nieprawidłowością było np. więcej bulionu we flaczkach wieprzowych (było 78,8 proc. przy deklaracji 73 proc.) lub wołowina w kotletach mielonych i drób w pierogach z mięsem, których nie było w wykazie składników na opakowaniach.

Najgorzej pod względem oznakowania wypadły produkty sprzedawane na wagę. W przypadku produktów sprzedawanych luzem w miejscu sprzedaży brakowało pełnej nazwy produktu, oznaczenia wprowadzały w błąd (np. informacja „a’la domowa”, choć produkt zawierał konserwanty), a w opisie produktu nie było informacji o alergenach.

Zdarzyło się też, że wyroby były niewłaściwie przechowywane, w trzech – 4 partie wyrobów garmażeryjnych były przeterminowane.

W wyniku kontroli sześć osób otrzymało mandaty karne. Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu wyroby garmażeryjne o niewłaściwej jakości handlowej zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie wymierzenia kar pieniężnych.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…