Młodzi rolnicy z Małopolski odwiedzili Francję

30 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wyjazd odbył się w dniach 29 września- 3 października 2019r. Fot. Małopolska Izba Rlnicza

Wyjazd studyjny pięciu młodych rolników z Małopolski do Francji był okazją do wymiany doświadczeń z rolnikami regionu Owernia-Rodan Alpy. Polscy rolnicy mieli okazję zwiedzenia  gospodarstw rolnych  o różnych typach produkcji wraz z poznaniem zasad ich funkcjonowania.

Wyjazd odbył się  w dniach 29 września- 3 października 2019r. Delegacja pięciu młodych rolników z województwa małopolskiego przebywała z rewizytą studyjną we francuskim regionie Owernia-Rodan Alpy. Wyjazd został zorganizowany przy współpracy Małopolskiej Izby Rolniczej ze Stowarzyszeniem Młodych Rolników regionu Owernia-Rodan Alpy.  Polscy rolnicy mieli okazję zwiedzenia  gospodarstw rolnych  o różnych typach produkcji wraz z poznaniem zasad ich funkcjonowania a także  możliwość wymiany zdań i doświadczeń z młodymi rolnikami tego francuskiego regionu.

 

Okazja do zapoznania się z francuskim mleczarstwem
Pierwszego dnia rolnicy z Małopolski mieli okazję zobaczyć spółdzielnię Gaec le Mont Caly zajmującą się skupem mleka i przetwarzaniem skupowanego mleka na sery. W dalszej kolejności zwiedzili gospodarstwo mleczne Pana  Mathieu Cottet Guedon - jednego z rolników oddających mleko do powyższej spółdzielni. Tego samego dnia grupa z Małopolski udała się również do spółdzielni Gaec les Clarines a także odwiedziła gospodarstwo rolne Pani Charlotte Treboux zajmujące się hodowlą bydła mlecznego. Cechą charakterystyczna gospodarstwa jest wypas bydła na pastwiskach w wysokich górach oraz dojenie krów dojarką przewoźną.

 

Malownicze winnice
Kolejnego dnia rolnicy mieli okazję zwiedzić winnicę w regionie Bully i poznać cały proces produkcji lokalnego wina. Jedną z atrakcji dnia było także odwiedzenie sklepu, w którym bez pomocy pośredników produkty są przetwarzane i sprzedawane. W drugiej części dnia uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić gospodarstwo zajmujące się hodowlą kóz zapoznając się ze specyfiką chowu tych zwierząt a następnie odwiedzili ekologiczne gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą bydła mlecznego.

Trzeci dzień wizyty w całości przeznaczono na udział małopolskiej delegacji w Międzynarodowej Wystawie Hodowlanej w Clermont. W ramach wystawy grupa z Małopolski wzięła również udział w debacie z młodymi rolnikami z Francji  podczas której wszyscy mieli okazję wymienić swoje poglądy i spostrzeżenia m.in. na tematy dotyczące wymiany pokoleniowej w rolnictwie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…