Terytorialsi nie mogą brać udziału w odstrzale redukcyjnym dzików

30 styczeń 2018
(0 Głosów)
Autor 
Żołnierze brali udział w przeszukiwaniu lasów w celu znalezienia padłych dzików zarażonych ASF

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali włączeni w przeszukiwania lasów w celu znalezienia padłych dzików zarażonych ASF. Nie ma jednak podstaw prawnych, które pozwoliłyby na użycia Wojsk Obrony Terytorialnej w odstrzale dzików.

W odpowiedzi na wniosek dotyczący użycia Wojsk Obrony Terytorialnej w redukcji populacji dzików we wschodniej Polsce, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o braku podstaw prawnych do użycia żołnierzy do redukcji dzików w rejonach dotkniętych ASF.

 

Uprawnienia do odstrzału sanitarnego

Zgodnie z Prawem łowieckim zmniejszenie populacji dzików może nastąpić w wyniku odstrzału planowego, redukcyjnego lub sanitarnego. Takie uprawnienia posiada Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a także zarządcy lub dzierżawcy obwodów łowieckich.

Pododdziały Sił Zbrojnych RP uprawnione jedynie do poszukiwania padłych dzików zarażonych ASF

Odstrzały te mogą wykonywać jedynie osoby posiadające uprawnienia do wykonywania polowania. Jedną z form wsparcia organów administracji publicznej przez resort obrony narodowej, w działaniach znających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń może być udział pododdziałów Sił Zbrojnych RP w poszukiwaniu i zgłaszaniu przypadków padłych dzików oraz wsparcie służb leśnych w prowadzeniu inwentaryzacji pogłowia tych zwierząt.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…