Myśliwi nie będą strzelać do loch prośnych i prowadzących młode

11 styczeń 2019
(0 Głosów)
Autor 
PZŁ wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia, że informacja dotycząca odstrzału ponad 200 tys. dzików w dwa miesiące jest nieprawdziwa

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że zostanie wydanie zalecenie zabraniające myśliwym strzelania do loch w ciąży i prowadzących młode.

Minister środowiska wyjaśnił, że nie zostało wydane żadne rozporządzenie, które nakazywałoby strzelanie myśliwym do loch prośnych i loch prowadzących młode. W planach jest wydanie zalecenia dla myśliwych, aby nie strzelali do takich loch.

 

Odstrzał ponad 200 tys. dzików w dwa miesiace nigdy nie był planowany

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia, że informacja dotycząca odstrzału ponad 200 tys. dzików w dwa miesiące jest nieprawdziwa i niewykonalna. Dziki mają być odstrzeliwane zgodnie z zatwierdzonym przez Lasy Państwowe planem łowieckim na sezon 2018/2019, a więc od kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku. Pozyskanie dzika w tym czasie określono na poziomie 185 tys. sztuk. Myśliwi tłumaczą, że plan został wykonany w 90 procentach.

PZŁ tłumaczy, że zarówno władze Związku jak i sami myśliwi nigdy nie wyrażali zgody na tego typu działania. Nigdy nie były one też planowane przez PZŁ oraz organy Państwa.

Polowania zbiorowe na dziki jak i na pozostałą zwierzynę łowną odbywają się od początku sezonu łowieckiego do końca stycznia. Równolegle do polowań planowych odbywają się odstrzały sanitarne związane z minimalizacją zagrożenia związanego z ASF. Odstrzały sanitarne zlecane są Polskiemu Związkowi Łowieckiemu przez wojewodę lub Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…