W kwietniu ruszają zbiory ślimaka winniczka

24 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Możliwe jest pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja

W terminie między 20 kwietnia a 31 maja 2019 r. będzie możliwy zbiór ślimaka winniczka Helix pomatia o średnicy muszli większej niż 30 mm. Wnioski o pozwolenie można składać w wyznaczonych terminach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Jakie ślimaki można zbierać?
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, możliwe jest pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Zachowanie minimalnego wymiaru muszli ślimaka winniczka możliwego do pozyskania jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm od wymiaru dozwolonego) powoduje, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Kontrole realizacji zezwoleń
Prowadzący punkty skupu powinni poinformować zbierających, że w przypadku nieumyślnego pozyskania ślimaków o średnicy muszli poniżej 30 mm, zbierający mają obowiązek wypuszczenia ich w miejscach dogodnych do przetrwania i dalszego rozwoju, nie narażając tych zwierząt na śmierć. Pozyskiwanie ze środowiska naturalnego niewymiarowych ślimaków, przetrzymywanie ich do kolejnych sezonów pozyskiwania oraz przekroczenie limitu określonego w zezwoleniu stanowią wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody, które podlega karze aresztu lub grzywny. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu będzie przeprowadzał kontrolę realizacji zezwoleń. O wszystkich przypadkach łamania warunków zezwoleń, wykrytych podczas kontroli, zostaną poinformowane organy ścigania.

Podane we wnioskach adresy punktów skupu będą uwzględniane w wydawanych decyzjach i zostaną  przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym i sanitarnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych i sanitarnych oraz podmiotów zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka pod względem możliwości kontrolnych (np. punktów skupu).

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…