Na Wyspach Brytyjskich pojawiło się pierwsze od trzech lat ognisko grypy ptaków

14 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Trwa likwidacja stada kur, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu wirusa

Na jednej z brytyjskich ferm kur mięsnych wykryto wirus grypy ptaków. Ognisko choroby stwierdzono w stadzie liczącym 27 tysięcy sztuk drobiu położonym w hrabstwie Suffolk w Anglii. Stado jest w trakcie likwidacji.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała o potwierdzeniu przez badania laboratoryjne obecności wirusa o niskiej zjadliwości podtypu H5. Procedura sprawdzająca na fermie została wszczęta przez służby weterynaryjne po zaobserwowaniu przez właścicieli stada spadku nieśności jaj.

Wykryte ognisko jest pierwszym w kraju od 2017 roku. Zgłoszenia do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) dokonano 11 grudnia. Wdrożono już odpowiednie środki zwalczania wirusa. Trwa likwidacja stada kur, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu wirusa. Ustalona została 1 – kilometrowa strefa ograniczająca wokół gospodarstwa, w którym doszło do zdarzenia.

 

Grypa ptaków pod kontrolą Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt
Wirusy  grypy ptaków o wysokiej zjadliwości  podlegają oficjalnej kontroli i zwalczaniu w oparciu o regulacje Unii Europejskiej. Od 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) wprowadziła wymóg zgłaszania także w odniesieniu do wirusów o niskiej zjadliwości (LPAI), ale  tylko dla podtypów: H5 i H7, które budzą największe obawy epizootyczne. W związku z tym, podtypy LPAI H5 i H7 podlegają kontroli i zwalczaniu zgodnie z przepisami unijnego prawa i istnieje obowiązek raportowania  ich występowania do OIE.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…