Kolejne ogniska grypy ptaków na Lubelszczyźnie

02 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Poza ptakami padłymi na fermach indyków pojawiają się również doniesienia o znalezieniu martwych ptaków dzikich

Lubelszczyzna jest obszarem o dużej koncentracji ferm drobiarskich. Pojawienie się  kolejnych ognisk grypy ptaków podtypu H5N8 w tym rejonie jest bardzo niebezpieczne. Badania krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków potwierdziły wystąpienie wirusa na trzech fermach komercyjnych.

- Polskie władze weterynaryjne wydały oficjalny komunikat, że w dniu 31 grudnia 2019 r. w godzinach popołudniowych potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo znajduje się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tego samego dnia wieczorem, otrzymano z   Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego PIB w Puławach wyniki badań, potwierdzające wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków w dwóch kolejnych gospodarstwach utrzymujących indyki na terenie gminy Uścimów w powiecie lubartowskim. Sytuacja rozwija się dynamicznie - poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała.

 

Polskę czekają ograniczenia handlowe
Główny Lekarz Weterynarii w dniu 31 grudnia 2019 r. poinformował Komisję Europejską o wystąpieniu HPAI w Polsce za pośrednictwem systemu ADNS. W efekcie, należy się spodziewać, że KE wyda właściwą decyzją uznającą ustalone w województwie lubelskim obszary zapowietrzone i zagrożone, co umożliwiłoby uniknięcie zbędnych barier w handlu wewnątrzwspólnotowym. W praktyce oznacza to, że pozostałe państwa członkowskie będą stosować ograniczenia handlowe w oparciu o zasadę „regionalizacji”, czyli tylko do określonych rejonów Polski.

- Pomimo, że zgodnie z unijnym prawem ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadom regionalizacji, to jednak możemy się spodziewać nałożenia restrykcji eksportowych dla całego kraju ze strony niektórych państw trzecich. Taka sytuacja może się okazać bolesna dla krajowych eksportów piskląt jednodniowych i mięsa drobiowego - tłumacz KIPDiP.

 

Grypa ptaków atakuje też dzikie ptaki
Poza ptakami padłymi na fermach indyków pojawiają się również doniesienia o znalezieniu martwych ptaków dzikich. W regionie, gdzie zdiagnozowano wirusa HPAI znajduje się dużo gospodarstw utrzymujących indyki i gęsi. Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusa na kolejne fermy lokalne władze weterynaryjne przygotowują się do zlikwidowania ptaków w gospodarstwach kontaktowych, czyli w takich, w których jest możliwość wystąpienia choroby. Trudno oszacować, jaka będzie skala uboju prewencyjnego. Pobierane są również próby do badań w kolejnych gospodarstwach.

 

Bioasekuracja w hodowli drobiu
Hodowcy drobiu powinni pamiętać o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności należy wdrożyć następujące środki bezpieczeństwa biologicznego:

- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
- zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu;
- stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…