Na Lubelszczyźnie znaleziono jastrzębia zarażonego wirusem grypy ptaków

09 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Do zakażenia drobiu dochodzi przez kontakt bezpośredni lub pośredni z ptactwem dzikim, np. przez użytkowanie zbiorników wodnych

W województwie lubelskim potwierdzono wystąpienie wirusa grypy ptaków u padłego jastrzębia. Do zakażenia drobiu dochodzi przez  kontakt bezpośredni lub pośredni z ptactwem dzikim, np. przez użytkowanie zbiorników wodnych.

Przypadek ten jest pierwszym wykrytym u ptaków dzikich w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że jest to ten sam wysoce zjadliwy wirus podtypu H5N8, który powoduje straty na komercyjnych fermach drobiu.  Padłego jastrzębia  znaleziono w dniu 6 stycznia 2020 r. w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego w związku z wystąpieniem ognisk HPAI u drobiu w tym powiecie.

W jaki sposób wirus przedostał się do Polski?
Władze weterynaryjne w ramach dochodzenia epizootycznego próbują ustalić źródło zakażeń wirusem ptaków utrzymywanych na profesjonalnych fermach drobiu. Można było tylko przypuszczać że wirus został wprowadzony do kraju najprawdopodobniej za pośrednictwem dzikich ptaków migrujących.

- Warto zaznaczyć, że w odniesieniu do dzikich ptaków, wirus wykrywany  jest przede wszystkim u ptaków związanych  ze środowiskiem wodnym, choć stosunkowo liczne przypadki odnotowywane są również u ptaków drapieżnych. Wiedza na temat występowania HPAI u  ptaków dzikich pozwala ocenić stopień ryzyka zakażenia na danym terenie dla drobiu utrzymywanego w gospodarstwach. Dlatego bardzo ważne jest zgłaszanie takich zdarzeń - padnięcia dzikich ptaków, ale przede wszystkim dzikich ptaków z grupy ryzyka, takich jak łabędzie czy ptaki drapieżne, które żerują na padlinie ptaków wodnych, zakażonych wirusem - dodała KIPDiP.

 

Jak dochodzi do zarażenia drobiu wirusem przenoszonym przez ptactwo?
Eksperci z Krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków w PIWet-PIB w Puławach tłumaczą, że do zakażenia drobiu dochodzi przez  kontakt bezpośredni lub pośredni z ptactwem dzikim, np. przez użytkowanie zbiorników wodnych lub terenów, na których  znajdują się odchody dzikich ptaków. Wirus wydalany jest przez dzikie ptaki, w dużych ilościach w odchodach oraz w wydzielinie z jamy dziobowej. Wirus może przeżyć w wodzie i innym wilgotnym środowisku przez wiele dni, a nawet tygodni, szczególnie w niskiej temperaturze. Należy pamiętać, że wirus w kale przeżywa od 7  (20°C) do 35 dni (4°C), a w środowisku wodnym od kilku dni (<20°C) do co najmniej  60 dni (4°C). Zbiorniki wodne, na których przebywały dzikie ptaki, mogą być w miesiącach jesienno-zimowych długotrwałym źródłem zakażenia dla drobiu. Dlatego woda uznawana jest jako główne źródło zakażenia dla ptaków fermowych. Do zakażenia może dojść poprzez korzystanie ze zbiorników wodnych, na których bytowały ptaki dzikie, ale również za sprawą innych wektorów.

Kolejnym bardzo ważnym źródłem zakażenia może być słoma zawierająca odchody  dzikich ptaków i stosowana jako ściółka do  dościelania w obiektach, w których utrzymywany jest drób. Niezwykle istotne, aby w okresie wysokiego ryzyka nie tylko utrzymywać ptaki w zamknięciu, ewentualnie na ogrodzonych i ściśle kontrolowanych wybiegach, ale należy też właściwe zabezpieczać słomę pod szczelnym przykryciem lub dezynfekować z zewnątrz baloty środkami dezynfekcyjnymi, które można stosować w obecności ptaków.

Istotną w szerzeniu  się zakażeń pomiędzy fermami drobiu  odgrywa człowiek (wektor mechaniczny), gdyż wirus łatwo  przenosi się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Wskazywana jest również  rola gryzoni oraz zwierząt towarzyszących  jako potencjalnych mechanicznych wektorów wirusa.

Nieudowodnioną, ale realną  drogą przenoszenia zarazka, szczególnie między blisko siebie położonymi kurnikami, jest droga powietrzna. Przy wysokiej wydajności systemów wentylacyjnych i dużej ilości wirusa w środowisku kurnika, mało realne wydaje się niedopuszczenie do jego przeniesienia pomiędzy obiektami, nawet przy zastosowaniu bardzo restrykcyjnych zasad bioasekuracji.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…