Tendencje cenowe na rynku żywca wieprzowego i wołowego

18 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ceny skupu zależne są od regionu

Cyny żywca wieprzowego na początku stycznia były aż o 51% wyższe niż przed rokiem. Odwrotnie kształtowała się cena żywca wołowego, którego cena była o 6% niższa. Na tucznikach najlepiej zarobili hodowcy z północnej Polski.  Najwięcej za bydło rzeźne otrzymywali dostawcy z makroregionu centralnego.

Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podało do wiadomości, że w dniach 30.12.2019–5.01.2020r. zakłady mięsne objęte Zintegrowanym Systemem Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za żywiec wieprzowy płaciły dostawcom przeciętnie 6,20zł/kg, o około 2% mniej w porównaniu z  poprzednim  notowaniem  oraz  o 1% mniej niż przed miesiącem. Cena żywca była jednak o  51% wyższa niż przed rokiem. Od połowy grudnia 2019 r. trzoda chlewna na rynku krajowym tanieje.

Poziom cen żywca wieprzowego zależał od regionu. Najwięcej za trzodę chlewną uzyskiwali producenci z makroregionu północnego – 6,24 zł/kg, obejmującego województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie, a najmniej z makroregionu zachodniego – 6,16 zł/kg, obejmującego województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

 

Ceny zakupu żywca wołowego
W dniach 30.12.2019 – 5.01.2020r. cena żywca wołowego ukształtowała się na poziomie 6,30zł/kg, o 2% wyższym niż w poprzednim notowaniu oraz o 1% wyższym niż na początku grudnia 2019 r. Jednocześnie bydło rzeźne było o 6% tańsze niż przed rokiem.

W zależności od regionu najwięcej za żywiec wołowy uzyskiwali dostawcy z makroregionu centralnego – 6,40 zł/kg, obejmującego województwa:   kujawsko-pomorskie,    mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie  i  lubuskie,  a  najmniej – 5,43 zł/kg – z  makroregionu północnego, obejmującego województwa: podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…