Hodowcy bydła protestowali wczoraj z innymi rolnikami w Warszawie

14 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
Hodowcy bydła protestują przeciwko ustawie o ochronie zwierząt Fot. PFHBiPM

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka dołączyła do wczorajszego ogólnopolskiego strajku rolników i  protestowała na ulicach Warszawy. Proponowane zmiany w tzw. „Piątce dla zwierząt” są poniżające dla hodowców.

Przedstawiciele związków hodowców z całej Polski spotkali się na ulicy Parkingowej, aby wspólnie z innymi rolnikami przeciwstawić się szkodliwej dla polskiej wsi ustawie o obronie praw zwierząt. Ustawa przewiduje wprowadzenie zakazu uboju rytualnego, co będzie mieć ogromny wpływ na polską produkcję bydła oparta głównie na eksporcie.

Czytaj również >> Resort rolnictwa ugina się pod naciskami rolników. Jakie zmiany proponuje w „Piątce dla zwierząt”?

Niestety z racji reżimu sanitarnego związanego z epidemią koronowirusa w proteście mogło wziąć udział jedynie ok 150 osób, pod warunkiem przestrzegania obostrzeń, takich jak zasłanianie ust i nosa, czy zachowywanie dystansu.

- Demonstracja, na czele której szli prezydenci PFHBiPM – Leszek Hądzlik, oraz Andrzej Steckiewicz, oraz dyrekcja w osobach Stanisława Kautza i Mieczysława Klupczyńskiego, przeszła ulicą Żurawią na pl. Trzech Krzyży, skąd udała się pod gmach Ministerstwa Rolnictwa, gdzie symbolicznie wygwizdano ministra Grzegorza Pudę i jego decyzje odnośnie procedowania wadliwej ustawy. Prezydent Leszek Hądzlik, zwrócił się do zebranych manifestantów, zauważając, że to hańba, aby trzeba było walczyć o prawa, w ustalaniu których w innych krajach decydują rolnicy. Do hodowców bydła mlecznego zwrócił się także Jacek Zarzecki – prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który zaapelował o jedność wśród organizacji branżowych – relacjonuje Mateusz Uciński z PFHBiPM.

Do protestujących wyszli parlamentarzyści – senator Ryszard Bober z PSL, oraz Józef Łyczak z PiS, którzy zapewnili, że będą głosowali za odrzuceniem przez senat ustawy o ochronie zwierząt.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…