Krowa w dobrej kondycji ma dużo tłuszczu!

13 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
W pierwszych tygodniach laktacji nawet 1/3 energii, potrzebnej krowie do produkcji mleka, może pochodzić z mobilizacji rezerw tłuszczowych

W przypadku krów słowo „kondycja” ma inne znaczenie niż to, jakiego używamy na co dzień. Okazuje się, że krowa w dobrej kondycji to nie taka, która ma dużo mięśni, tylko taka, która ma dużo tłuszczu! Krowy w słabej kondycji bywają bardzo chude, wręcz „skóra i kości”, ale zdarzają się też krowy bardzo tłuste, „okrąglutkie jak pączek w maśle”.

Jak ocenia się kondycję krowy
- Aby w miarę precyzyjnie opisywać kondycję krów, stosuje się specjalny system wizualnej oceny, nazywany BCS, co jest skrótem od słów Body Condition Scoring. Skala tych ocen sięga od 1 (krowa skrajnie wychudzona) do 5 (krowa skrajnie zapasiona). Ale co w praktyce opisują te oceny? Ile tłuszczu zawiera tak naprawdę ciało krowy? Okazuje się, że nawet najchudsza krowa nie jest zupełnie pozbawiona tłuszczu. Ciało krowy holsztyńskiej, nawet skrajnie wychudzonej, zawiera kilkadziesiąt kilogramów tłuszczu. Im lepsza kondycja, tym więcej jest tego tłuszczu. Dokładne badania wskazują, że aby ocena kondycji wzrosła o 1 punkt, krowa musi zgromadzić około 50 kg tłuszczu. Jak łatwo wyliczyć, krowa skrajnie opasiona może go w sobie nosić nawet powyżej 200 kg! – tłumaczy Krzysztof Słoniewski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.  

Jaka rolę spełnia tłuszcz
Krowy gromadzą tłuszcz jako zapas energii na okres początku laktacji. Wtedy noworodek potrzebuje stałego karmienia, niezależnie od tego, czy jego „mama” ma aktualnie co jeść, czy nie. Ten mechanizm działa także u krów mlecznych, których zapotrzebowanie na energię jest szczególnie wysokie, bo produkują one wielokrotnie więcej mleka, niż potrzeba do wykarmienia cielęcia. W pierwszych tygodniach laktacji nawet 1/3 energii, potrzebnej krowie do produkcji mleka, może pochodzić właśnie ze zgromadzonych zapasów tłuszczu.

 

 

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…