Grypa ptaków na Warmii i Mazurach

15 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
W gospodarstwie utrzymywano indyki rzeźne

W Polsce potwierdzono siódme ognisko grypy ptaków w Polsce od początku jesieni 2020 roku. Wirus został wykryty w gospodarstwie utrzymującym indyki. Jest to pierwsze ognisko w woj. warmińsko – mazurskim.

Ognisko potwierdzono 12 grudnia br. w gospodarstwie utrzymującym 9,2 tys. indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni w miejscowości Świniarc (gmina Grodziczno, powiat nowomiejski) na Warmii i Mazurach. Jest to pierwsze ognisko na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w tym sezonie jesienno – zimowym.

Zobacz również >> Kolejne stado indyków do likwidacji. Grypa ptaków atakuje na Mazowszu

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Pierwsze ognisko w okresie jesienno – zimowym 2020/2021 potwierdzono pod koniec listopada w Wielkopolsce. Było to największe do tej pory ognisko HPAI w kraju. Na fermie utrzymywano ponad 900 tysięcy towarowych kur nieśnych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…