Ceny na europejskim rynku trzody chlewnej są stabilne

28 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Liczba dni ubojowych nie pozwala na redukcję nadprodukcji żywca wieprzowego

Europejski rynek pozostaje stabilny, chociaż poziom kosztów produkcji trzody chlewnej przewyższa już dochody. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce.

Trwająca pandemia przyczyniła się do zamknięcie sektora HoReCA, co wywołało dużą presję na ceny żywca w wielu krajach UE. Pomimo tej sytuacji europejski rynek tuczników pozostaje stabilny, choć poziom cenowy nie pokrywa kosztów produkcji. Ceny w wielu krajach pozostały niezmienione w okresie przedświątecznym. Krajowe cenniki również pozostały bez zmian.

Problem stanowią możliwości ubojowe w okresie przedświątecznym i między świątecznym. Liczba dni ubojowych nie pozwala na redukcję nadprodukcji żywca wieprzowego. W wielu krajach europejskich narasta liczba tuczników oczekujących na ubój. Szczególnie dotyczy to Niemiec, Austrii i Danii.

Zobacz również >> Dofinansowanie inwestycji mających chronić przed ASF lub powodzią

- Różnica w cenie skupu między Niemcami a Hiszpanią wynosi według ISN 30 centów za kg (wbc). Kraje zwiększające swój eksport do Chin mają dobry czas. Sytuacja związana możliwościami wznowienia eksportu z Niemiec do Chin z ASF pozostaje dalej nierozwiązana. W dniu 23/12/2020 cena skupu tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie z poprzedniego tygodnia 1,19 €/kg (wbc) – poinformował Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH.

W Niemczech pojawiło się szereg inicjatyw ze strony przetwórców i sieci handlowych wspierających producentów świń. Solidarność sektora przetwórczego i detalicznego z producentami żywca jest wszędzie widoczna.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…