Azja obawia się skutków afery ze skażonymi jajkami

18 sierpień 2017
(0 Głosów)
Autor  Redakcja

Afera związana z dystrybucją skażonych jaj na terenie Europy jest powodem coraz większego zaniepokojenia analityków w krajach azjatyckich. Kłopoty europejskich producentów jaj spowodowały wzrost cen w Europie Zachodniej, nie omijając Polski.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że podwyżki cen najbardziej obawia się Korea Południowa.

Ceny jaj w porównaniu do zeszłego roku są tam o 42 procent wyższe. Tamtejsi konsumenci obecny poziom cenowy odbierają jednak jako umiarkowany ponieważ wcześniej w tym roku notowano nawet 90 procentowe zwyżki cen w porównaniu do poziomów wcześniejszych o 12 miesięcy. Powodem tak dużej presji cenowej w Korei był oczywiście gwałtowny przebieg grypy ptaków. Ceny z rekordowych poziomów udało się zbić dzięki importowi jaj z Australii i Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Koreańscy analitycy rynku spożywczego obawiają się, że po problemach z fipronilem europejski eksport do Azji może się zmniejszyć. Ceny mogą wzrosnąć ponieważ dostawy z innych kierunków mogą być niewystarczające dla zaspokojenia popytu, który ma wzrosnąć w związku z przypadającymi niebawem lokalnymi świętami w kilku krajach.

Źródło: KIPDiP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…