Rośliny

Choć nie od dziś wiadomo, że sukces plonów zależy od umiejętnego doboru odmiany i użycia do siewu profesjonalnie przygotowanego materiału kwalifikowanego wysokiej jakości, dla wielu rolników wysoka cena „kwalifikatu” jest argumentem nie do przebicia. Możliwość zaoszczędzenia tu i teraz przeważa nad przyszłym zyskiem.
Producenci rzepaku czują się rozgoryczeni z powodu niskich plonów rzepaku, którym nie sprzyja susza. Problem ten pojawia się już trzeci rok z rzędu. Również w tym roku ważne będzie dolistne dokarmienie młodych roślin oraz wybór odpowiedniego preparatu do przeprowadzenia tego zabiegu.
Sierpień to odpowiedni moment na siewu rzepaku w całym kraju. Również PROCAM przystąpił do siewu na swoich poletkach demonstracyjnych w miejscowości Stanowo k. Dzierzgonia.
Na Krajowym Dniu Soi organizowanym na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie koło Nakła nad Notecią obecny był także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jedną z najważniejszych kwestii było przestawienie wizji zmniejszenia deficytu krajowego białka.
Polskie zboża trafia głównie na rynek unijny, w tym do Niemiec. Pod tym względem sezon 2018/2019 niczym się nie różnił. Duża podaż ze strony głównych producentów (zwłaszcza z Federacji Rosyjskiej i Ukrainy), stanowiła poważną konkurencję dla polskiego zboża – podał KOWR.
GUS poinformował, że lipiec 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem przyniósł spadki cen skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen ziemniaków oraz żywca: wołowego i drobiowego.
Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki poinformował na spotkał się w Słupsku z rolnikami, że jest już dostępna kwota 500 mln zł dla rolników którzy mają sporządzone i zatwierdzone przez wojewodę protokoły suszowe. Wnioski o odszkodowanie będzie można składać w ARiMR od września.
Ten rok nie wypada źle pod względem liczby pożarów w lasach. Problemem są jednak susza i ekstremalnie wysokie temperatury, słabo znoszone przez starsze drzewostany – oceniają leśnicy. Apelują przy tym, żeby podczas przebywania w lasach zachować ostrożność, a wszystkie zagrożenia zgłaszać pod numer alarmowy 112. Za 90 proc. pożarów lasów odpowiada właśnie ludzka nieostrożność albo umyślne podpalenia. Odbudowa ekosystemu po pożarze trwa nawet kilkadziesiąt lat.
Strona 1 z 77

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…