Zwierzęta

Organizacje ekologiczne uważają, że przygotowany projekt tzw. specustawy o ASF nie tylko powiela błędy masowych odstrzałów, które doprowadziły do rozprzestrzenienia się wirusa na całą Polskę, lecz wprowadza ograniczenia z korzystania z lasów w celach innych niż polowania. Wchodzenie do nich może być niebezpieczne. Nie trudno będzie też o nadużycia w korzystaniu z broni z tłumikiem.
Po przeniesieniu wirusa ASF do zachodniej częsci Polski, a w szczególności do Wielkopolski, pojawiły się nowe zagrożenia, które będą oddziaływały na całą branżę w 2020 roku.
Ostatnie dni przyniosły gwałtowne pogorszenie się sytuacji epizootycznej w Polsce. W województwie lubelskim pojawiły się nowe ogniska w dużych stadach indyków.
W ramach realizacji programu "Poznań dla pszczół", przewiduje się powstanie w Poznaniu kolejnych miejskich pasiek i ponad 150 domków dla owadów zapylających. Pasieki mają się pojawić m.in. na terenie zajezdni MPK oraz w lasku na Marcelinie i Dębinie.
Leśnicy twierdzą, że niedźwiedzie zaszyły się w swych gawrach, wykorzystując okres silniejszych mrozów na sezonową drzemkę. Od kilku dni trudno wytropić ich ślady. Bardzo rzadko zdarza się, żeby przespały całą zimę.
To nie koniec zmagań z grypą ptaków w Polsce. Na fermie kur nieśnych w Wielkopolsce wykryto kolejne ognisko wirusa o wysokiej zjadliwości. Wcześniej tę wyjątkowo niebezpieczną dla ptaków chorobę wykryto na Lubelszczyźnie.
Lubelszczyzna jest obszarem o dużej koncentracji ferm drobiarskich. Pojawienie się  kolejnych ognisk grypy ptaków podtypu H5N8 w tym rejonie jest bardzo niebezpieczne. Badania krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków potwierdziły wystąpienie wirusa na trzech fermach komercyjnych.
Do wykrycia ogniska grypy ptaków o wysokiej o wysokiej zjadliwości podtypu H5N8 doszło na fermach drobiu zlokalizowanych w Powiecie Lubartowskim w Gminie Uścimów. Oficjalne komunikaty potwierdzają, że wirus pojawił się w stadach indyków.
Strona 1 z 117

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…