Wzmocnienie kompetencji cyfrowych w szkołach rolniczych

27 kwiecień 2022
(0 Głosów)
Autor 
fot. MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu Bartosz Ciepluch podpisali dziś porozumienie o współpracy. Celem jest propagowanie edukacji w obszarze sztucznej inteligencji w sektorze rolnym. Sygnatariusze porozumienia wzmocnią tym samym kompetencje cyfrowe uczniów szkół rolniczych i nauczycieli.

Zasady współpracy

Na mocy porozumienia o współpracy firma Intel będzie organizować najwyższej jakości programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie. Są one kontynuacją realizacji rozpoczętego w roku 2021 programu szkoleniowego skierowanego do szkół rolniczych, prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, opartego na programie AI for Future Workforce.

Sztuczna inteligencja dla rolnictwa

Szkolenia przeprowadzone w Polsce, po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie.

– Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa  podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Cieszy mnie, że program AI for Future Workforce będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych, gdzie znajdą się uczniowie myślący nieszablonowo i awangardowo, którzy widzą już dziś potrzeby zmian i szukają sposobów ich wprowadzania – dodał szef resortu rolnictwa.

Pracownie w szkołach rolniczych

Firma Intel utworzy modelowe rozwiązanie szkolnej pracowni przeznaczone do wdrażania sztucznej inteligencji w zastosowaniach rolniczych w polskich szkołach. Jest to część szeroko zakrojonych działań Intela na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli w obszarze edukacji w Polsce. Pracownie umożliwią w roku 2022 przeszkolenie ze sztucznej inteligencji opartej na programie AI for Future Workforce ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów.

Polska pionierem

Polska jest pionierem sektorowego podejścia do edukacji i szkoleń prowadzonych w oparciu o program AI for Future Workforce.

– Nasz program – AI for Future Workforce – to najwyższej jakości program szkoleniowy dotyczący sztucznej inteligencji. Polska jest jednym z największych dostawców produktów rolnych w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie tutaj rozpoczynamy szkolenia, które przełożą się na poprawę wydajności pracy w zakładach rolnych – stwierdził wiceprezes Data Center & AI Group Intel Bartosz Ciepluch.

– AI for Future Workforce to sprawdzone podejście, z elastycznymi modelami użytkowania i dostosowaniem treści do programów nauczania dla uczniów i nauczycieli – podkreślił wiceprezes.

 

 

Źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…