Aktualności

Sztuczna inteligencja pomaga wykarmić rolnikom nawet 10 mld ludzi rocznie. Opracowane przez polski start-up inteligentne czujniki wspomogą pracę hodowców trzody chlewnej. Dzięki nim szybciej zostaną wykryte choroby pojedynczych świń w stadzie, a dzięki szybciej wdrożonemu leczeniu, zmniejszą się straty z hodowli.

Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2018 w ramach zazielenienia.

Apele ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego przyczyniły się do wzrostu ilości komisji ds. szacowania strat spowodowanych suszą w rolnictwie - informuje resort rolnictwa. W interesie rolników leży, aby zgłaszać straty do końca przyszłego tygodnia.

Okres żniw jest końcowym etapem uprawy zbóż ozimych, jarych oraz rzepaku. Natychmiast po ich zakończeniu rozpoczynają się przygotowania do siewu rzepaku ozimego, na co prawie nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu.

Minister rolnictwa zezwolił na czasowe wprowadzenie do obrotu środków ochrony roślin  z grupy neonikotynoidów, którymi są środki Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS. Będą one mogły być stosowane w sposób ograniczony i kontrolowany w uprawie rzepaku ozimego, do zwalczania pchełek ziemnych, chowacza galasówka, miniarki kapuścianej, gnatarza rzepakowca, mszycy brzoskwiniowej, rolnic, mączniaka rzekomego kapustnych oraz zgorzeli siewek.

Zachorowania na salmonellozę stanowią coraz poważniejszy problem. Na tę chorobę są narażeni głównie konsumenci jajek, mleka i mięsa. Od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady krajowego programu zwalczania salmonellozy.

Bardzo trudna sytuacja w Inspekcji Weterynaryjnej powodowana jest szalejącym w kraju wirusem ASF oraz związanym z tym zwiększeniem obowiązków. Jedynie większa liczba wakatów dla weterynarzy oraz wzrost płac są w stanie podwyższyć skuteczność działań inspektoratów.

W terminie od 28 czerwca do 27 lipca 2018 r. rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w ramach operacji "Modernizacja gospodarstw rolnych" związanej z produkcją prosiąt (obszar A), produkcją mleka krowiego (obszar B) czy produkcją bydła mięsnego (obszar C). Poprzedni nabór wniosków o tego typu wsparcie przeprowadzony był od 29 czerwca do 28 lipca 2017 r.

Strona 1 z 47

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…