Agraves szansą dla stażystów. Udana współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu

04 listopad 2023
(0 Głosów)
Autor 

Od kilku lat firma Agraves ściśle współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Dzięki temu w tym czasie na stażu w Agraves pojawiło się już wielu studentów poznańskiej uczelni. Część z nich została w firmie na stałe, zaczynając pracę zaraz po zakończeniu stażu. W Agraves daje się  szansę młodym osobom, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.

– Początkowo w ogóle tego nie zakładałam. W planach miałam wrócić na gospodarstwo, do domu rodzinnego i pracować w gospodarstwie. Ale plany się zmieniły i postanowiłam zostać w Agraves, skoro dostałam propozycję pracy – opowiada Daria Kosmala, która w Agraves jest już od 2 lat.

– Na staż do Agraves trafiłem jako student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Agraves był na liście firm otwartych na osoby biorące udział w projekcie stażowym dla studentów UP.  Zapoznałem się z branżą, w której działa firma na jej stronie internetowej i dlatego zdecydowałem się aplikować właśnie tutaj – mówi z kolei Sebastian Drążkiewicz, doradca terenowy Agraves.

 

Dlaczego warto przyjść na staż do Agraves?

 

Dobra atmosfera, chęć pomocy, możliwość zdobywania nowych doświadczeń – to wszystko powoduje, że Agraves jest dobrze oceniane przez studentów jako miejsce do odbycia stażu.

– Jeśli jesteś osobą dopiero zaczynającą swoją karierę zawodową, polecam staż w Agraves. Panuje tutaj naprawdę rodzinna atmosfera. Pracując tutaj bardzo dużo się nauczysz, nie tylko zawodu, ale także współpracy z ludźmi i klientami. Jeszcze przed stażem obawiałam się tego, jak sobie poradzę i jak przyjmie mnie zespół. Na szczęście trafiłam na zespół bardzo pomocnych, wyrozumiałych i cierpliwych ludzi – mówi Aleksandra Nowak.

– Chyba najfajniejsze było to, że nie skupialiśmy się tylko na jednym zadaniu, lecz przechodziliśmy przez różne działy i pomagaliśmy w różnych działaniach – wspomina Daria Kosmala.

– W trakcie stażu odbyłem pracę w kilku działach: inwestycji w gospodarstwach indywidualnych, grup producentów rolnych oraz badań i rozwoju, gdzie zajmowano się rozwojem programu Elvio – dodaje z kolei Sebastian Drążkiewicz. 

 

Przyszła na staż, w Agraves pracuje już od 8 lat

 

W 2015 roku na staż do Agraves trafiła Martyna Pawlak. 

– Staż oceniam bardzo pozytywnie, ponieważ zadania, które otrzymałam pozwoliły mi wykorzystać swoją wiedzę, sprawdzić się oraz wykazać. Mogłam zobaczyć, jak wygląda zawód, którego uczyłam się na studiach – opowiada Martyna Pawlak.

Po zakończeniu stażu Martyna otrzymała ofertę pracy. Dzisiaj pracuje w Agraves jako samodzielna księgowa i zajmuje się świadczeniem usług księgowości dla rolników indywidualnych, spółek rolnych i grup producentów. Ma największe doświadczenie ze wszystkich osób, które zostały w pracy w Agraves po zakończeniu stażu.

– Mój staż pracy doskonale świadczy o tym, że jestem zadowolona z pracy w Agraves. Firma jest otwarta i elastyczna. Umożliwiła mi połączenie pracy ze studiami, gdyż przez pierwsze dwa lata pracy tutaj studiowałam dziennie – mówi Martyna Pawlak.

 

Miała nadzieję, że dostanie pracę… i się udało!

 

Nową osobą w gronie Agraves jest Aleksandra Nowak. Na staż do Agraves przyszła w wakacje 2023 roku, a już od września na stałe dołączyła do zespołu Agraves. 

– Na studiach dowiedziałam się o programie stażowym, realizowanym przez moją uczelnię. Po zakwalifikowaniu się do tego programu przyszedł czas na wybór miejsca realizacji tego stażu. Studiowałam ekonomię na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dlatego zależało mi na tym, by ten staż był powiązany z moim kierunkiem studiów – opowiada Aleksandra Nowak.

Ponadto, dodaje: – Po zastanowieniu uznałam, że warto byłoby spróbować swoich sił w jakiejś firmie doradztwa rolniczego lub związanej z rolnictwem. Wybierając Agraves sugerowałam się opiniami starszych kolegów i koleżanek, ale także pozytywnymi opiniami w internecie.

Aleksandra przyznaje także, że przed rozpoczęciem stażu słyszała opinie o Agraves, że stażyści mają możliwość pozostania w firmie w pracy.  – Miałam taką nadzieję, bo zależało mi na tym, aby tutaj zostać i się udało! – mówi.

 

Wiedza wykorzystywana w pracy i w praktyce 

 

Od 2 lat w Agraves pracuje za to Daria Kosmala. W tym czasie zdobyła już doświadczenie w kilku działach. Aktualnie jest zaangażowana w projekt dotyczący usług abonamentowych dla rolników oraz zajmuje się marketingiem. Co ważne, wiedzę zdobywaną w pracy może wykorzystywać w praktyce także w swoim rodzinnym gospodarstwie.

– Od tego roku zaczęłam pomagać tacie przy sporządzaniu wniosków obszarowych. Teraz tata nie musi korzystać z pomocy innych doradców, gdyż ja zajmuję się przygotowaniem wniosku – opowiada Daria.

Wiedzę zdobywaną w pracy w swoim prywatnym gospodarstwie wykorzystuje także Sebastian Drążkiewicz. W Agraves pracuje jako doradca terenowy, który regularnie spotyka się z klientami. W pracy pomaga mu fakt, że prywatnie prowadzi także swoje gospodarstwo.

– W pracy doradcy jest mi o wiele łatwiej odnaleźć się z wieloma dziedzinami, dzięki temu, że jestem praktykiem. Jako rolnik jestem w stanie czerpać z tych informacji, które wymieniam z zespołem Agraves. Ale jednocześnie czuję dumę, kiedy mogę swoje praktyczne wskazówki przekazywać zespołowi – mówi Sebastian.

 

Agraves – dobre miejsce do rozwoju 

 

Czy pracując w Agraves byli stażyści czują, że mogą nadal się rozwijać? 

– Uważam, że Agraves daje wiele możliwości ze względu na to, że jest tutaj zespół, który posiada ogromną wiedzę, jest bardzo pomocny i dzieli się tą wiedzą z pracownikami i stażystami – nie ma wątpliwości Martyna Pawlak.

Aleksandra Nowak podkreśla za to, że w Agraves może liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych pracowników.

– Myślę, że Agraves jest odpowiednią firmą do rozwoju, ale także do zdobywania nowego doświadczenia i poznawania nowych ludzi. Nie boję się popełniać błędów, bo wiem, że mając wsparcie doświadczonych doradców, możemy poradzić sobie z każdym problemem – mówi Aleksandra Nowak.

Z kolei Sebastian Drążkiewicz podkreśla, że Agraves stale podąża za trendami. – Praca w Agraves jest rozwojowa i daje wiele możliwości. Pozwala na bieżąco podnosić podejmować nowe problemy i wyzwania, które są w rolnictwie – mówi Sebastian.

 

 

Kilkuletnia współpraca Agraves i Uniwersytetu Przyrodniczego

 

Tak duża liczba stażystów była możliwa, dzięki dobrej współpracy Agraves z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, a konkretnie z Wydziałem Ekonomicznym oraz Wydziałem Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii.

– Nie zdarzyło mi się  żeby studenci byli niezadowoleni. Agraves cenią za to, co jest najistotniejsze: za szeroki wachlarz informacji, które otrzymują, za możliwość poznania wielu osób oraz za to, że Agraves daje rozeznanie w wielu płaszczyznach – mówi prof. Wawrzyniec Czubak z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W podobnym tonie wypowiada się także prof. Zuzanna Sawinska, prodziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu.

– Nasza współpraca zaczęła się tak naprawdę w 2015 roku, w momencie, gdy uczelnia zaczęła realizować projekty POWER. Zaczęliśmy szukać Partnera do staży i firma Agraves była jedną z pierwszych która nas zaprosiła i zaoferowała kilka miejsc – wspomina prof. Zuzanna Sawinska, prodziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu.

Ponadto, dodaje: – Jeśli mogłabym postawić 6+, to na pewno byłaby ta ocena. Współpraca z firmą Agraves jest wielką przyjemnością, gdyż podejście pracodawcy jest takie, jakie założyliśmy. Idąc do Agraves, stażysta może zobaczyć wszystko, czym firma się zajmuje i znaleźć swoje miejsce. Może dlatego bardzo wielu stażystów zostaje w firmie w pracy.

– Bardzo serdecznie chciałbym podziękować firmie Agraves, wszystkim osobom, które z życzliwością odnoszą się do naszych studentów, ze zrozumieniem tego, że czasem popełniają błędy. Dziękuję, że z nami współpracujecie i oferujecie studentom możliwość kontynuacji tego w formie zatrudnienia. Mam nadzieję i liczę na to, że będziemy kontynuowali naszą współpracę dydaktyczną i naukową – kończy prof. Wawrzyniec Czubak.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…