Rekordowe zbiory zbóż w 2020 r.

24 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Większe są również zbiory kukurydzy na ziarno Fot.zycierolnika.pl

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że krajowe zbiory zbóż w 2020 r., pomimo suszy rolniczej trwającej od kwietnia do połowy maja, wzrosły do rekordowego poziomu.

Jak tłumaczy Biuro Analiz i Strategii KOWR wzrost zbiorów wynikał z lepszych plonów, gdyż powierzchnia zasiewów była zbliżona do notowanej rok wcześniej, tj. około 7,9 mln ha. Według GUS tegoroczne zbiory zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą, gryką i prosem) osiągnęły poziom 33,5 mln ton, o 16% wyższy od zbiorów w 2019 r.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami ukształtowały się na poziomie 29 mln ton, o 16% wyższym od uzyskanych w 2019 r. Wzrost zbiorów dotyczył wszystkich rodzajów zbóż. Pszenicy zebrano 12 mln ton (o 9% więcej niż w 2019 r.), jęczmienia – 3,8 mln ton (o 14% więcej), a żyta – 3,1 mln ton (o 25% więcej).

Większe są również zbiory kukurydzy na ziarno. GUS wstępnie szacuje, że zbiory tego zboża w 2020 r. wyniosły 4,3 mln ton i były o ponad 16% wyższe niż przed rokiem.

Powierzchnia zasiewów bez zmian
Powierzchnię zasiewów zbóż ozimych pod zbiory w 2021 r., podobnie jak przed rokiem, GUS ocenił na 4,3 mln ha. Stan zasiewów ozimin, tj. mieszanek zbożowych, żyta, jęczmienia i pszenżyta przed wejściem w stan zimowego spoczynku był nieco lepszy od ubiegłorocznego, natomiast pszenicy nieco słabszy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…