Branżę mleczną czeka spadek konsumpcji mleka i pogłowia krów w 2021 roku

22 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
W przyszłym roku ceny mleka będą zależeć głównie od koniunktury na rynku światowym

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2020 roku zostanie zahamowana wzrostowa tendencja konsumpcji mleka. Branża będzie pod wpływem recesji gospodarczej.

Ma się do tego przyczynić pandemia koronawirusa, która skutkuje recesją w gospodarce narodowej, pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, spadkiem dochodów konsumentów oraz restrykcjami w przemieszczaniu się ludności. W następstwie gospodarstwa domowe wydają mniej na żywność, w tym również na mleko i jego przetwory. Wprowadzone obostrzenia w sektorze HoReCa zmniejszyły zapotrzebowanie na produkty żywnościowe.

- Uwzględniając obecną sytuację gospodarczą, przewiduje się, że w 2020 roku bilansowa konsumpcja produktów mleczarskich, bez masła wyniesie 228 l/osobę, a masła 4,9 kg/osobę. W 2021 roku rynek mleka w Polsce będzie pod wpływem recesji gospodarczej. Sektor mleczarski będzie kontynuował procesy restrukturyzacji. Eksperci prognozują, że w 2021 roku pogłowie krów ogółem spadnie o 1,5% do 2450 tys. sztuk, a krów mlecznych o 1,6% do 2190 tys. szt. Średnia wydajność krów mlecznych wzrośnie do 6540 l/szt. i zrekompensuje spadek pogłowia, co przyczyni się do wzrostu produkcji mleka o 0,6% do poziomu 14,5 mld l. Dostawy surowca do zakładów przetwórczych wzrosną o 2,6% i będą wynosić 12,5 mld l. – komentuje Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Eksport i ceny mleka w 2021 roku
Prognozy przewidują także, że pandemia nie zaburzy międzynarodowej wymiany handlowej. Eksport produktów mleczarskich w ekwiwalencie mleka ma wzrosnąć do 5,1 mln t, a import do 2,2 mln t. Eksport będzie konieczny przy rosnącej produkcji mleka i spadku spożycia w Polsce. W 2021 konsumpcja mleka i jego przetworów powinna ukształtować się na poziomie 226 l/osobę, a masła 4,7 kg/osobę. W przyszłym roku ceny surowca będą zależeć głównie od koniunktury na rynku światowym.

- W sytuacji, gdy recesja gospodarcza wywołana pandemią nie utrzyma się zbyt długo, ceny mleka w Polsce powinny utrzymać się na poziomie 1,35 zł/l. Jeśli jednak recesja utrzyma się przez dłuższy czas, mogą pojawić się problemy z eksportem.  Wzrost produkcji przyczyni się do nadwyżki podaży, co spowoduje spadek cen do poziomu 1,30 – 1,33 zł/l – dodaje Dorota Śmigielska.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…