
Redakcja
Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie stanowi naturalnego źródła niezbędnych składników, powoduje otyłość, cukrzycę, choroby krążenia.
Rozmowa z prof. Markiem Mrówczyńskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin –Państwowego Instytutu Badawczego (IOR – PIB) z siedzibą w Poznaniu, na temat projektu eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) oraz jego znaczenia dla rolnictwa, ochrony roślin, instytucji naukowych i cyfryzacji rolnictwa.
Pod koniec pierwszej dekady kwietnia na niektórych plantacjach pszenica ozima wchodzi już w fazę wegetacji, wtedy właśnie powinna być przeprowadzona regulacja pokroju. Jednak oprócz etapu rozwoju roślin rolnicy muszą uwzględnić inne czynniki – warunki pogodowe i wymogi związane ze stosowaniem poszczególnych substancji aktywnych.
Niemal całkowicie zniszczona, zalana ropą pasieka Pana Franciszka Kluwy z Zajezierza zostanie odbudowana. #BankPszczeli przekaże rodziny pszczele i wykona dla poszkodowanego nowe drewniane ule.
Marzec i kwiecień to tradycyjny czas wzmożonych działań organizacji zajmujących się obroną praw zwierząt i ekologią. Dla części z nich to nie misja, ale interes.
Nasze jedzenie ma wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie gdy borykamy się z różnymi przypadłościami zdrowotnymi. Tak jest w przypadku osób, które nie tolerują glutenu, czy to w postaci celiakii, czy alergii i nieceliakalnej nadwrażliwości na pszenicę lub gluten.
Wskutek ocieplenia klimatu i braku pokrywy śnieżnej zimą, niektóre gatunki ptaków nie odlatują na zimę żerując na uprawach polowych.