AGRO SHOW 2016 już za nami

29 wrzesień 2016
(0 Głosów)
Autor 

W dniach 23-26 września 2016 roku na terenie lotniska Bednary w gminie Pobiedziska odbyła się XVIII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW. Jest to jedna
z największych i najważniejszych plenerowych wystaw rolniczych w Europie.

Tegorocznej wystawie towarzyszyła słoneczna pogoda, dzięki czemu w Bednarach pojawiły się prawdziwe tłumy rolników wraz z całymi rodzinami. Wystawę, która od lat postrzegana jest jako doskonała platforma do poszerzania wiedzy, wymiany poglądów, kontaktów i doświadczeń, a także jako miejsce owocnych spotkań rolników z firmami i instytucjami związanymi z rolnictwem.

Jesień to czas zbiorów oraz pora przygotowania pól pod jesienne i wiosenne zasiewy. To również okres modernizacji gospodarstw oraz maszyn i urządzeń rolniczych, a także moment na opracowanie wstępnych planów organizacji przyszłego sezonu. To właśnie z tego powodu, na wystawie AGRO SHOW 2016, setki uznanych wystawców zaprezentowało swoje najnowocześniejsze produkty i usługi, a także innowacyjne techniki kultywacji i zbioru. Wielu z nich służyło również fachową poradą oraz pomocą w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu przeznaczonego dla konkretnego gospodarstwa. AGRO SHOW było wspaniałą okazją dla zwiedzających do zapoznania się z nowinkami technologicznymi oraz z aktualną ofertą dla rolnictwa.

 

AGRO SHOW w liczbach

- na tegorocznym AGRO SHOW wystawiło się prawie 830 firm, w tym 106 wystawców z zagranicy z 20 krajów (m.in. z Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii, Chin)

- w ciągu 4 dni Wystawę odwiedziło ponad 140 tysięcy osób,

- w pokazach maszyn wzięło udział około 12 tysięcy osób,

- zarejestrowanych zostało ponad 300 autokarów grup zorganizowanych,

- powierzchnia wystawiennicza wyniosła około 148 tys. m2 (powierzchnia przy pasie: 82 tys. m2, poza pasem: 65,5 tys. m2, hala – 468 m2),

- cały obszar wystawy przekroczył 120 ha,

- w zabawie terenowej „AGROSHOW GRA” wzięło udział 115 drużyn (około 250 uczetników).

 

Pokazy maszyn

Zwiedzający Wystawę mogli podziwiać maszyny nie tylko na stoiskach producentów, ale także podczas widowiskowych pokazów i prezentacji na pasie startowym. W tym roku w ramach urozmaicenia zamiast pokazów pługów odbyły się pokazy agregatów uprawowo-siewnych. W dynamicznych pokazach na ringu wzięło udział: 10 opryskiwaczy przyczepianych, 5 ładowarek teleskopowych, 3 agregaty uprawowo-siewne oraz dodatkowo 1 agregat uprawowo-siewny wystawiony na poletku pokazowym. Odbył się również pokaz napełniania zbiornika opryskiwacza nawozem płynnym. Tymczasem na pasie startowym zaprezentowana została cała gama 14 maszyn rolniczych. Wszystkim pokazom towarzyszył profesjonalny komentarz dziennikarza motoryzacyjnego Włodzimierza Zientarskiego. Pokazy maszyn tradycyjnie już cieszyły się najwyższą frekwencją i zgromadziły tłumy rolników, którzy na własne oczy mogli przekonać się jak poszczególne maszyny sprawdzają się w polu. Ponadto mogli porównać osiągi techniczne zaprezentowanych maszyn oraz porozmawiać bezpośrednio z producentami i dealerami.

 

Agro Debata

Podczas AGRO SHOW 2016 odbyła się druga z cyklu Agro Debata, zorganizowana wspólnie przez PIGMIUR i redakcję rolną TVP1. Tym razem temat debaty brzmiał: PROW 2014-2020 – jak optymalnie wykorzystać szansę na rozwój i modernizację gospodarstw? W dyskusji wzięli udział: Małgorzata Niemiec - dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wiesława Nowak - dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Mirosław Leszczyński - prezes zarządu John Deere Polska, Waldemar Kwiatkowski - dyrektor ds. sprzedaży Polski Dom Rolniczy, Mieczysław Kowalczyk - rolnik z woj. wielkopolskiego. Była to znakomita okazja, by zapoznać się z możliwościami jakie daje program, czy wreszcie dowiedzieć się o detale i szczegóły dofinansowania. Agro Debata zgromadziła na sali bardzo wielu rolników oraz przedsiębiorców, zainteresowanych tematyką PROW.

 

Konkursy

Jako Izba od lat mocno stawiamy na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW odbyły się finały organizowanych przez PIGMIUR ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal” i „Młody Mechanik na Medal”.

Młody Mechanik na Medal – IV edycja

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół rolniczych pragnących rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych. Młodzi mechanicy ze szkół z całej Polski mieli do wykonania zadania praktyczne oraz serię pytań teoretycznych. Uczniowie, którzy wzięli udział
w konkursie walczyli o atrakcyjne nagrody.
Dodatkowo przyznane zostały również nagrody dla szkół, których uczniowie zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w konkursie. Młodzi zawodnicy zacięcie walczyli o zwycięstwo i udowodnili, że są nie tylko zdolni, ale i bardzo ambitni.

Laureatami III edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal” zostali:

I miejsce - MACIEJ PŁACHTA – ZS CKU w Wolbórzu

II miejsce – KACPER JAROMA – ZS CKU w Janowie

III miejsce – ADAM OGRODOWICZ – ZSP w Gnieźnie

Mechanik na Medal – V edycja

Uczestnikiem konkursu mogła zostać osoba pełnoletnia zatrudniona na podstawie umowy o pracę
w zakładzie serwisowym maszyn rolniczych, wykonująca prace związane z naprawą maszyn rolniczych, a także przedsiębiorca prowadzący zakład serwisowy maszyn rolniczych.

O zwycięstwo w ostatecznej rozgrywce walczyło 4 mechaników, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach on-line. Panowie zmierzyli się w bezpośredniej rywalizacji podczas etapu praktycznego, który miał miejsce 22 września 2016 roku w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Finał teoretyczny odbył się w Bednarach. Jak co roku doświadczeni mechanicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności praktycznych.

Laureatami IV edycji konkursu „Mechanik na Medal” zostali:

I miejsce – PIOTR KOZIORZEMSKI z firmy PHU Perkoz Sp. z o.o.

II miejsce – ROBERT SYPCZYŃSKI z firmy PHU Perkoz Sp. z o.o.

III miejsce – MICHAŁ BILSKI z firmy Raiffeisen Agro-Technika Sp. z o.o.

Wyróżnienie – ARTUR ZMITRUK z firmy POM Augustów Sp. z o.o.

 

Seminaria

W trakcie AGRO SHOW miały miejsce również ciekawe seminaria, z których każde cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony rolników. W hali seminaryjnej odbył się cykl wykładów zorganizowany przez Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych. SEMINARIUM pt.: „Oszczędności w gospodarstwie przy użyciu nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie”. Fachowcy z instytutu opowiedzieli o różnych sposobach organizowania działań i procesów w rolnictwie w taki sposób, aby dawały jak największe efekty pracy przy jak najmniejszych jej nakładach. Zostały zaprezentowane poszczególne metody wprowadzania oszczędności w gospodarstwach rolnych przy użyciu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Równie ważnym tematem, poruszonym podczas wystawy była kwestia nowoczesnej agrotechniki, jej wpływu na zwiększenie bezpieczeństwa w rolnictwie i ogólnych zasad ochrony gleb. SEMINARIUM pt. „Nowoczesne Rolnictwo – wyzwania i rozwiązania było swego rodzaju kontynuacją projektu ,,Wioski Bezpieczeństwa” z 2015 roku organizowanego wspólnie przez pomysłodawców AGRO SHOW i przedstawicieli firmy SSAB.

Źródło: PIGMiUR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…