Debata Agrobiznes 4.0 (II Edycja) - wyzwania i rozwiązania dla rolnictwa

13 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
To już II Edycja debaty AGROBIZNES 4.0 fot. zycierolnika.pl

30 czerwca w Hotelu Bristol w Warszawie odbyła się II edycja debaty „Agrobiznes 4.0”, w której wzięli udział eksperci z sektora rolnictwa.

Podobnie jak w roku ubiegłym, Patronat Honorowy nad spotkaniem objęło Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organizatorem był Executive Club, a nasza redakcja (portal życierolnika.pl i czasopismo Życie Rolnika) była głównym patronem medialnym.

 

W trakcie wydarzenia zachowane zostały wszystkie niezbędne środki ostrożności.

Przedstawiciele branży dyskutowali o wyzwaniach stawianych dziś przed rolnikami oraz innowacjach, rozwiązaniach i technologiach, które dynamicznie wkraczają do agrobiznesu i mają wpływ na rozwój rolnictwa i przedsiębiorstw w dobie rosnącej konkurencji.

 

Wdrażanie technologii cyfrowych w ARiMR

Część merytoryczną debaty rozpoczął Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gość specjalny wydarzenia.

 

AGROBIZNES 4.0 ZR20

 

Prezes ARiMR w swoim wystąpieniu przestawił m.in. plany działań Agencji w zakresie wdrażania technologii cyfrowych oraz podkreślał rolę cyfryzacji i digitalizacji, jako części obszarów strategii “Agencja 4.0”.

 

Jako główny cel do osiągnięcia na ten rok wymieniony został pełny, elektroniczny obieg dokumentów. Istotną nowością, która już w lipcu pojawi się pilotażowo w trzech województwach (lubelskim, podkarpackim i wielkopolskim), będzie aplikacja mobilna. Ma ona ograniczyć konieczność pojawiania się osobiście w oddziałach Agencji.

Jeśli implementacja tego rozwiązania powiedzie się, będzie dostępna od września we wszystkich rejonach kraju.

 

W planach długookresowych Agencji pojawia się też wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz machine learning, które będą pomagać m.in. w weryfikacji zabudowań i rodzajów roślin w gospodarstwie -teledetekcja - próba rozpoznawania 18 podstawowych roślin przez cyfrowe systemy na rzeczywistych danych i zobrazowaniach.

 

Coraz większe znaczenie nowych technologii dla firm z branży rolniczej i instytucji

Dyskusję panelową moderował profesor Marian Podstawka, wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

AGROBIZNES 4.0 ZR16

 

W debacie udział wzięli (na fot. od lewej):

Wojciech Kędzia – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Jacek Kostrzewa – Prezes Zarządu, Skotan

Piotr Maciak – Prezes Zarządu, Nordkalk

Adam Pantkowski – Prezes Zarządu, BioVege

Dariusz Sip – Dyrektor Działu Nasion, Syngenta Polska

Cezary Urban – Dyrektor Działu Agriculture Solutions, BASF Polska

 

Zaproszeni paneliści poruszyli najbardziej aktualne zagadnienia związane z wyzwaniami dla agrobiznesu, wpływu nowych technologii na branżę oraz możliwościami finansowania rolnictwa.

Cała debata dostępna jest na kanale Youtube tutaj.

Podczas dyskusji odpowiedziano na szereg pytań, między innymi:

  • Jaka jest rola KOWR we wprowadzaniu technologii cyfrowych?
  • Czy stosowane aplikacje w rolnictwie pozwalają na bardziej efektywną produkcję?
  • Czy technologie cyfrowe wpływają na sposób uprawy roślin? Jak pomagają zredukować koszty produkcji, chronić środowisko i przewidywać zmiany klimatu?
  • Na czym polegają nowe technologie, czego dotyczą i czego można po nich  oczekiwać?
  • Jaki wpływ na środowisko ma produkcja energii elektrycznej z gazów odpadowych i czy one mogą być zagospodarowane z rolniczej produkcji zwierzęcej?

 

AGROBIZNES 4.0 ZR27

Wyzwania w rolnictwie

Wśród wyzwań wymieniono m.in. brak uregulowania pH w glebach (dotyczy to aż 65% gleb w Polsce), wyjaławianie gleb oraz brak bioróżnorodności.

 

Dużym wyzwaniem dla współczesnego rolnictwa jest też trend, w myśl którego konsumenci chętniej poszukują produktów pochodzących od regionalnych dostawców, co zmienia sposób działania firm z globalnego na lokalny.

 

Z drugiej strony rolnictwo jest bardzo dużym odbiorcą nowych technologii. Pojawiają się innowacyjne rozwiązania alternatywne dla ochrony chemicznej w sektorze produkcji warzyw, takie jak biodegradowalne folie uniemożliwiające rozwój chwastów.

 

Podkreślano różnice między technologiami uprawy w rolnictwie tradycyjnym a ekologicznym.

Kolejną ważną osią tematyczną debaty były relacje pomiędzy zyskiem z rolnictwa a wpływem na środowisko naturalne.

 

Zdaniem ekspertów, nasze Państwo jak i Unia Europejska powinny zdecydowanie wspierać nowoczesne technologie dlatego, żeby miały szansę zaistnieć w produkcji na większą skalę, a to z kolei spowoduje, że z czasem będą tańsze. W tym procesie ważne jest partnerstwo i współpraca chociażby z agencjami rządowymi.

Podsumowując, paneliści zgodnie podkreślili, że należy tak kierować przedsiębiorstwem, aby pomiędzy zyskiem a zdrowiem i ochroną środowiska naturalnego nie było sprzeczności. To wielka sztuka, ale trzeba się z nią zmierzyć.

 

Cała debata dostępna na kanale Youtube pod tym linkiem -> https://youtu.be/hcCsPzKZ0Eg

 

Galerię zdjęć można zobaczyć tutaj -> II Edycja debaty AGROBIZNES 4.0 [dużo zdjęć]

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…