Donasienne nawożenie
Wyróżniony

03 październik 2014
(0 Głosów)
Autor 

Nawożenie donasienne ma na celu zapewnienie lepszego startu rozwijającym się roślinom, w czasie gdy znajdujące się w nasionach substancje odżywcze zostaną wyczerpane. Zabieg ten nabiera niezmiernie istotnego znaczenia gdy zawartość składników odżywczych w glebie jest niewystarczająca lub proporcje zawartości tych składników są zaburzone. Prawidłowo zbilansowane nawożenie uwzględniające mangan, miedź i cynk –

teprosyn-5l (484x748)mikroelementy kluczowe w uprawie zbóż stanowi podwaliny wysokich plonów optymalnej jakości ziarna.

Zboża są wyjątkowo wrażliwe na niedobór manganu, który często występuje po intensywnym wapnowaniu gleby czy na terenach o za wysokim odczynie, jak wiadomo przyswajalność Mn z gleby o pH powyżej 6,5 bardzo szybko maleje. Utrudnione pobieranie Mn z gleby ma miejsce także w czasie suszy, przy wysokiej podaży potasu oraz na ziemiach bardzo przepuszczalnych. Mangan ma niebagatelne znaczenie w procesach utleniania i redukcji mających miejsce w organizmach roślinnych, ponadto pierwiastek ten bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych, będąc równocześnie aktywatorem większości enzymów biorących udział w cyklu Krebsa, uczestniczy też jako przenośnik elektronów w procesie fotosyntezy. Jego niedobór zaburza prawidłowy wzrost i rozwój roślin powodując ich ogólne osłabienie oraz prowadzi do występowania wielu chorób, np. suchej plamistości liści owsa. Aby zapobiec niedoborom tak istotnego dla wzrostu i rozwoju roślin mikroelementu warto zastosować donasiennie Teprosyn Mn, w dawce 3 l/tonę nasion. Mangan (500 g/l) zawarty w tym preparacie dostępny jest już od momentu wysiania nasion.

Z kolei Teprosyn Cereale oprócz manganu (250 g/l) zawiera dwa inne mikroelementy - zbozesumimiedź (50 g/l) oraz cynk (120 g/l), zaś z makroelementów azot(69 g/l) i fosfor (82 g/l). Stymulując rozwój korzeni bocznych nawóz ten sprawia, że rośliny są lepiej ukorzenione, co z kolei daje im możliwość lepszego dostępu do wody i składników odżywczych, a siewkom gwarantuje swobodne korzystanie z zawartych w podłożu mikroskładników. Teprosyn Cereale dzięki zawartości miedzi przyczynia się do zwiększenia odporności roślin na porażenie przez patogeny chorobotwórcze, z kolei obecność cynku wpływa na usprawnienie procesów związanych z przemianami kwasu rybonukleinowego i tworzenia się białek. Nawóz dostarcza młodej roślinie także niezastąpionych makroskładników, jak azot i fosfor – pierwiastków wykorzystywanych do budowy skomplikowanych związków i biorących udział w wielu procesach (m. in oddychaniu, fotosyntezie, przemianach azotowych). Teprosyn Cereale stosuje się w dawce 2,5 l/tonę ziarna.

Oba Teprosyny stosuje się łącznie z zaprawą nasienną, jednak należy pamiętać o zmniejszeniu ilości wody w zabiegu o dawkę nawozu. Stosowanie nawożenia donasiennego eliminuje potrzebę wczesnego dokarmiania dolistnego roślin, dzięki czemu koszty produkcji zostają ograniczone, a potencjalne straty związane z możliwością wystąpienia opadów deszczu po wykonaniu dolistnej aplikacji nie są brane pod uwagę. Nawożenie donasienne staje się wśród producentów coraz bardziej popularną praktyką, oszczędzającą czas, energię i koszty produkcji, będącą zarazem zabiegiem zapewniającym roślinom bezpieczne przezimowanie oraz prawidłową wegetację.

Sumi Agro

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…