Biogazownia rolnicza – podręcznik dla samorządowca
Wyróżniony

13 październik 2014
(0 Głosów)
Autor 

Gmina ma teoretycznie możliwość zaspokajania wszystkich potrzeb energetycznych jej mieszkańców we własnym zakresie. W praktyce, możliwości te podlegają znacznym ograniczeniom, zwłaszcza w odniesieniu do energii elektrycznej i paliw gazowych najczęściej więc, gminy zajmują się tylko wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła oraz rozliczaniem kosztów jego dostawy do różnych obiektów. Są jednak takie gminy, które posiadają odpowiednie warunki do budowy własnych źródeł energii

image002 (niekonwencjonalnych, w tym biogazowni) i chcą je wykorzystać do zaspokojenia swojego zapotrzebowania na energię elektryczną. „Biogazownia rolnicza – podręcznik dla samorządowca” (www.gmina.bio-gazownie.edu.pl/pobierz-publikacje) przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przedstawia na przykładzie biogazowni jak realizować i wdrażać elementy polityki energetycznej gminy.

Wg badania przeprowadzonego na przedstawicielach samorządu przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW ,,Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska” wynika, że 61.% jest zainteresowanych biogazowniami, jedynie 19% badanych zostało przeszkolonych w tym zakresie, a tylko 40 % ma świadomość, czy w gminie jest możliwa lokalizacja biogazowni Oznacza to, że niewiele gmin zdaje sobie sprawę zarówno z korzyści wynikających z zastosowania OZE oraz ale też z obowiązków, jakie z tytułu takich inwestycji spoczywają na gminach.

W Grzmiącej koło Szczecinka biogazownia rolnicza ogrzewa bloki mieszkalne, szkołę podstawową i gimnazjum, halę sportową, ośrodek zdrowia i jeszcze jeden budynek komunalny, w którym mieści się gminna biblioteka i apteka. Ogrzewa o 30% taniej niż kotłownie węglowe, do których wcześniej były podłączone te obiekty. W Boleszynie biogazownia dostarcza ciepłą wodę do mycia i ogrzewa tamtejszą szkołę podstawową, świetlicę wiejską, kościół, plebanię i większość domów w tej wsi. A wszystkie te działania udało się zrealizować przy dużym wsparciu władz gminnych, które pomogły przejść inwestorowi przez prawne procedury i przekonały mieszkańców do inwestycji. Jednak wiąż jest niewiele gmin, które rozważają pomysł budowy biogazowi na swoim terenie. Obecnie w Polsce powstało jedynie 56 biogazowni rolniczych. Prezentowana publikacja „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” przedstawia nie tylko przykłady gmin, które czerpią korzyści z funkcjonujących na ich terenie biogazowni i zadania gminy w obszarze gospodarki energetycznej ale także podstawy prawne, ekonomiczne i technologiczne instalacji biogazowych.

Publikacja powstała w ramach projektu „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i dofinansowanego ze środków NFOSIGW. Dostępna jest na stronie www.gmina.bio-gazownie.edu.pl.

 FDPA
     

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…