Tereny wiejskie w programie „Zrozumieć Autyzm”

24 październik 2014
(0 Głosów)
Autor 

Po woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim przyszedł czas na Warmię i Mazury. Tereny wiejskie tego regionu zostały objęte programem „Zrozumieć Autyzm”, którego celem jest diagnoza sytuacji osób dotkniętych autyzmem oraz budowanie systemu wsparcia dla chorych oraz ich rodzin. Program realizowany jest przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska przy wsparciu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Ws

logo_autyzmu_1i Polskiej.

W ramach realizacji programu „Zrozumieć Autyzm” na terenie woj. warmińsko-mazurskiego na najbliższe dwa lata zaplanowanych zostało szereg działań, w tym m.in. konferencje powiatowe, specjalistyczne szkolenia z zakresu prowadzenia terapii behawioralnej, a także szkolenia dla rodziców oraz lekarzy i pielęgniarek, którzy na co dzień pracują z osobami dotkniętymi autyzmem.

Celem programu jest dotarcie do osób autystycznych z terenów wiejskich, rozpoznanie ich potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych oraz zapewnienie im opieki oraz rehabilitacji, jak najbliżej miejsca zamieszkania. Nieodłącznym elementem programu jest również budowanie systemu wsparcia dla osób z autyzmem, w tym tworzenie systemu wolontariatu oraz działanie na rzecz aktywizacji zawodowej osób autystycznych.

– Autyzm to obok raka, cukrzycy i AIDS jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – dotyczy około 5 mln ludzi. W Polsce nie prowadzi się dokładnych badań dotyczących liczby osób z autyzmem. Szacuje się, że w naszym kraju na zaburzenia autystyczne cierpi ponad 200 tys. osób, a ich liczba wciąż wzrasta1– mówi Krzysztof Lipiński, Z-ca Dyrektora Generalnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Pomimo tego, dostęp do specjalistycznych szkoleń i pomocy leczniczo-terapeutycznej, zwłaszcza na terenach wiejskich, jest bardzo ograniczony lub nie występuje wcale… Mamy nadzieję, że dzięki programowi uda nam się dotrzeć chociaż do części osób chorych na autyzm – dodaje.

Bardzo ważnym elementem programu „Zrozumieć Autyzm” są szkolenia dla osób i środowisk zaangażowanych w pracę z osobami dotkniętymi autyzmem w zakresie prowadzenia terapii behawioralnej. Uczestnicy poznają zasady terapii, sposoby reagowania na dane zachowania, metody nauczania i motywowania osób dotkniętych autyzmem, a także integrowania ich z rówieśnikami. Pierwsze z takich szkoleń realizowane jest w październiku w Ełku.

Wszystkie szkolenia i konferencje w ramach programu „Zrozumieć Autyzm” są bezpłatne dla uczestników.

– Uwzględniając bardzo duże zainteresowanie programem, jak również dotychczasowe doświadczenia z jego realizacji w sąsiednich województwach, tym razem odstąpiliśmy od konferencji wojewódzkiej, na rzecz szeregu konferencji inaugurujących program w poszczególnych powiatach – mówi Anita Czarniecka, koordynator programu z ramienia SPOA. – Pierwsza z takich konferencji, inaugurująca jednocześnie program w województwie warmińsko – mazurskim, odbyła się na początku października w Ostródzie, a jej współorganizatorem był Starosta Ostródzki – dodaje.

Wstępne plany na pierwsze półrocze 2015 roku w woj. warmińsko-mazurskim to organizacja konferencji powiatowych w Ełku i Piszu oraz szkolenia w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Elblągu. Realizacja programu zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Patronat nad programem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Marian Podziewski.  
 EFRWP
 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…