Nowości Bayer CropScience na sezon 2015
Wyróżniony

21 styczeń 2015
(0 Głosów)
Autor 
Firma Bayer CropScience , podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 stycznia, zaprezentowała nowości  na sezon 2015,  w zakresie ochrony upraw rolniczych i sadowniczych oraz nasiennictwa. Boogie® Xpro + Fandango® w nowym systemie podwójnej ochrony Univo Xpro.
FKR_ (1114)

W nowym ulepszonym systemie Univo Xpro, w pierwszym zabiegu fungicyd Aviator® Xpro zastąpiony został przez Boogie Xpro 400 EC. Produkt ten oprócz substancji czynnych zawartych w Aviatorze uzupełniony został o spiroksaminę, specjalizującą się w szybkim wyniszczaniu mączniaka prawdziwego. Teraz wszędzie tam, gdzie zboża wysiane zostały we wczesnych terminach, przy zagęszczonych łanach i  odmianach podatnych na mączniaka prawdziwego,  Boogie Xpro będzie zawsze dobrym wyborem.

Boogie Xpro składa się z protiokonazolu 100g/l, biksafenu 50 g/l oraz spiroksaminy 250 g/l.FKR_ (1043) Ten trzyskładnikowy fungicyd łączy w sobie wysoką skuteczność działania wyniszczającego z długim okresem zapobiegawczym. Dzięki technologii Xpro i zawartemu w nim biksafenowi wykazuje on skuteczne działanie przez okres ok. 6 tygodni. Technologia Xpro to również wybitne zwalczanie septorioz co potwierdziło się w praktyce na wielu plantacjach w sezonie 2014. Produkt zastosowany w pierwszym zabiegu wybitnie zwalcza łamliwość podstawy źdźbła. Jego dodatkową zaletą jest kontrola tej choroby również w późniejszych fazach rozwojowych. Fungicyd zwalcza oba typy łamliwości typ W i R oraz ogranicza fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. Boogie Xpro w systemie podwójnej ochrony Univo Xpro stosuje się w dawce 1,5 l/ha. Kolejny zabieg to Fandango w dawce 1,0 l/ha Boogie Xpro sformułowany jest w nowatorskiej technologii formulacyjnej „leafshield” która ułatwia rozpylanie, zwilżenie i rozprzestrzenianie się cieczy roboczej na powierzchni liści. Z praktycznego punktu widzenia przekłada się to na większą elastyczność stosowania Boogie Xpro. Cechą wyróżniającą fungicydy wyprodukowane w technologii Xpro (biksafen +protiokonazol), zatem także system Univo Xpro, jest niespotykana szybkość działania przy jednoczesnej zdolności do długotrwałej ochrony przed patogenami oraz bardzo korzystny wpływ na wysokość plonów.

Biscaya® 240 OD – nowa era w ochronie rzepaku przed szkodnikami

Biscaya to insektycyd do stosowania w rzepaku jarym i ozimym. Działa długo i systemicznie, na FKR_ (1058)szkodniki kontaktowo i żołądkowo. To insektycyd w nowoczesnej formulacji OD, co zapewnia doskonałą skuteczność biologiczną poprzez lepszą penetrację w roślinie, zoptymalizowaną retencję i  odporność na zmywanie przez deszcz.  Działa selektywnie, jest łagodniejszy dla użytkownika i środowiska, ma szerokie okno aplikacyjne i może być stosowany w okresie kwitnienia rzepaku. Podstawowa dawka 0,3 l/ha, zarejestrowana jest do zwalczania słodyszka rzepakowego, chowacza czterozębnego i podobnika. Maksymalna ilość zabiegów  w sezonie wegetacyjnym to 2 zabiegi, zalecane opryskiwanie średniokropliste. Produkt w roku 2015 będzie sprzedawany w opakowaniach 1 litr. Bardzo ważne w zwalczaniu szkodnika jest sygnalizacja i moment zabiegu, zachęcamy zatem wszystkich rolników do korzystania z aktualnego stanu zagrożeń występowania chorób i szkodników – mapka tych zagrożeń zamieszczona jest na naszej stronie internetowej www.bayercropscience.pl .  Monitoring występowania chorób i szkodników stanowi nieodzowny element przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu zabiegu. Dodger – nowa odmiana rzepaku jarego

Rozwój nasiennictwa, to jeden z głównych filarów działalności Bayer CropScience. Co roku na rynek wprowadzane są nowe odmiany. W tym roku firma zaoferuje swoim klientom nową odmianęFKR_ (1066) mieszańcową rzepaku jarego o nazwie Dodger (rejestracja COBORU w 2014 r.). Odmiana ta osiągnęła w doświadczeniach rejestracyjnych w 2014 r. najlepszy wynik plonowania tj. 116% wzorca. Również średni, wysoki wynik plonowania za ostatnie 3 lata 111% wzorca pozwala twierdzić, że Dodger jest odmianą godną polecenia dla rolników chcących uzyskiwać wyższe od przeciętnych plony rzepaku jarego. Odmiana Dodger zostanie wprowadzona jako jedna z grupy odmian InVigor. Pod marką InVigor, Bayer CropScience wprowadza na rynek nowe odmiany mieszańcowe rzepaku jarego i ozimego, które charakteryzują się najlepszymi parametrami np. bardzo wysokim plonem.

Wybrane odmiany rzepaku jarego i ozimego w tym odmiana Dodger zostaną objęte akcją Nasiona + Decis® Mega tzn. do każdego worka nasion dodajemy Decis Mega 0,25l za 1 PLN + Vat. Akcja ta przynajmniej częściowo rozwiąże problem związany z brakiem zapraw insektycydowych na nasionach. Grunt to bezpieczeństwo – Bioróżnorodność

Rok 2015 w akcji Grunt to Bezpieczeństwo będzie dedykowany owadom pożytecznym, w tym zapylającym.

Produkcja żywności o wysokiej jakości i przystępnej cenie wymaga dobrych środków ochrony roślin, ale także zdrowych owadów zapylających.  Plonowanie rzepaku zwiększa się o 10 - 30% dzięki działalnościFKR_ (1113) pszczół dziko żyjących oraz pszczoły miodnej. Usługi zapylania gwarantują plon roślin sadowniczych czy warzywniczych uprawianych na nasiona.  Jednakże często zapominamy, że nie tylko owady zapylające należą do grupy organizmów pożytecznych. Owady drapieżne czy pasożytnicze, a także nicienie owadobójcze i pająki przyczyniają się do ograniczenia liczby szkodników w uprawach.  Co więcej, nie wszystkie potencjalne agrofagi szkodzą uprawom w zauważalnym stopniu, gdyż ich liczebność jest skutecznie regulowana przez naturalnych wrogów.

Bayer CropScience już rozpoczęła wykłady dla rolników przybliżające tematykę ochrony fauny pożytecznej i będzie je kontynuować podczas całego roku także na spotkaniach z uczniami szkół o profilu rolniczym i ogrodniczym. Prowadzone są także zajęcia w BayLab dla najmłodszych o bioróżnorodności. Rozszerzenia rejestracji

Sencor® Liquid 600 SC - to pierwsza na rynku płynna formulacja metrybuzyny do ochrony plantacji ziemniaka, pomidora i marchwi . W bieżącym sezonie na podstawie nowego zezwolenia, takżeFKR_ (1088) plantatorzy soi i szparagów mogą skorzystać z tego herbicydu .

Betanal® maxxPro 209 OD - to lider w zwalczaniu chwastów w burakach cukrowych . Na podstawie nowego rozszerzenia rejestracyjnego, Betanal maxxPro może być stosowany do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych, także w buraku ćwikłowym.

Luna®Sensation 500 SC jest nowym fungicydem do ochrony truskawek. W Polsce dostępny jest  od czerwca 2014 do ochrony truskawek przed szarą pleśnią i chorobami liści. W grudniu 2014 środek Luna Sensation 500 SC uzyskał rozszerzenie etykiety o ochronę truskawek przed antraknozą i skórzastą zgnilizna owoców.

Envidor® 240 SC jest wiodącym na rynku akarycydem do ochrony jabłoni, śliw i róż przed roztoczami. Na początku sezonu 2015 oczekiwane jest rozszerzenie rejestracji Envidoru o stosowanie w ochronie truskawek, porzeczek, malin oraz czereśni i  wiśni. Nowa rejestracja będzie cennym uzupełnieniem programów ochrony przed roztoczami zwłaszcza w uprawach jagodowych.

Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych W roku 2015, 58. Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych organizowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach przy współpracy Bayer CropScience odbędzie się w dniu 19.02.2015 w trakcie trwania targów TSW 2015, które odbędą się w Centrum EXPO XXI w Warszawie 19-20.02.2015. Połączenie konferencji Ochrony Roślin z targami TSW w jednej lokalizacji, jest przykładem integrowania działań na rzecz polskiego ogrodnictwa, będzie to okazja zapoznania się z szeroką  ofertą wykładową i stoiskami licznych wystawców w części targowej.

® - zastrzeżony znak towarowy firmy Bayer

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…