Podsumowanie Dni Pola PROCAM 2023

17 czerwiec 2023
(0 Głosów)
Autor 
fot. Procam

Jedenaście lokalizacji pokazów polowych odwiedziło blisko 2 500 rolników z terenu całej Polski. Jak co roku priorytetem dla agronomów PROCAM była tematyka rolnicza w wymiarze teoretycznym jak i praktycznym.

Doradcy PROCAM dziękują uczestnikom oraz współorganizatorom tegorocznego cyklu spotkań w ramach Dni Pola, które odbyły się w okresie od 31 maja do 16 czerwca 2023 roku. Wiodącym tematem była prezentacja rozwiązań mikrobiologicznych w rolnictwie w oparciu o preparaty AzotoPower, FosfoPower, BaktoTarcza P oraz sytuacja fitosanitarna na polach w 2023 roku. Duże zaciekawienie budziły dające rekordowe plony odmiany rzepaku takie jak:  LG Auckland, LG Baracuda, LG Absolut, Batis, DK Exbury. Pytań uczestników nie brakowało także o odmiany pszenic w tym posiadającą oficjalny Rekord Polski na najwyższy plon pszenicy z hektara odmianę Argument oraz inne jak: Findus, Chevignon, a także inne gatunki zbóż.

Każdego roku, a szczególnie w lata o nasilonym występowaniu któregoś z negatywnych czynników atmosferycznych jak mróz czy susza dobór odmian w uprawie roślin jest kluczowym elementem budowania wysokiego plonu, co można było pozytywnie ocenić naocznie przyglądając się skutecznym i najnowszym rozwiązaniom z zakresu  konwencjonalnej jak i biologicznej ochrony roślin.

Wielką popularnością cieszyła się także tematyka dotycząca nawożenia roślin, która to w obecnych czasach jak i w przyszłości zadecyduje o dochodowości produkcji. Na spotkaniach była także możliwość przebadania twardości wody oraz prób glebowych na obecność patogenów glebowych.

W trakcie większości spotkań obecni byli przedstawiciele firmy Agrimet spod Gołdapi produkującej uprawowe maszyny rolnicze  niezbędne w każdym gospodarstwie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…