Aktywizacja Świetlic Wiejskich w powiecie nyskim
Wyróżniony

25 listopad 2014
(0 Głosów)
Autor 

Warsztaty muzyczne dla młodzieży, warsztaty kulinarne, koncerty i szkolenia – to tylko niektóre z działań realizowanych w ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich. Od kilku miesięcy w 12 świetlicach wiejskich w powiecie nyskim działają lokalni animatorzy. Ich rolą jest aktywizacja i integracja mieszkańców. Pilotażowa edycja programu realizowana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie.

Program w powiecie nyskim realizowany jest od czerwca br. i został podzielony na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich, 12 osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniu z zakresu m.in.: animacji, komunikacji interpersonalnej, kompetencji społecznych oraz planowania projektów. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia pozwoliły jego uczestnikom zaangażować się w pracę na rzecz świetlic wiejskich w gminach: Korfantów, Łambinowice, Nysa, Paczków, Pakosławice i Skoroszyce.

– Celem nowego programu Fundacji jest aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich. Aby ten cel osiągnąć postanowiliśmy znaleźć tzw. lokalnych liderów, którzy wykorzystując potencjał świetlic wiejskich będą w stanie zaktywizować lokalną społeczność – zaplanować wydarzenia dla mieszkańców, napisać wniosek o dofinansowanie czy znaleźć inicjatywy, w które można się zaangażować – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

W swoich miejscowościach uczestnicy programu, już jako animatorzy, prowadzą działania, których celem jest „ożywienie” świetlic wiejskich. W placówkach odbywają się m.in. warsztaty teatralne, kulinarne, rękodzielnicze czy zajęcia rekreacyjne, które są skierowane do mieszkańców.

– W ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich, wspólnie z władzami gmin i Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie, tworzymy nowe miejsca pracy i aktywizujemy osoby bezrobotne. Takie działanie może być również dobrym przykładem dla innych mieszkańców obszarów wiejskich. Nasi animatorzy udowadniają, że zawód można zmienić w każdym wieku – dodaje Marek Zagórski.

Przez cały okres trwania programu lokalni animatorzy mają zapewnione wsparcie merytoryczne oraz dodatkowe szkolenia m.in. z zakresu pracy z młodzieżą trudną oraz prowadzenia warsztatów kulinarnych i zajęć animacyjnych dla swoich społeczności. Dodatkowo, świetlice mogą ubiegać się o mikrogranty ze środków Fundacji EFRWP na realizację projektów skierowanych do osób dorosłych, których celem będzie zwiększenie integracji społeczności lokalnych.

Jednym z ostatnich wydarzeń, organizowanym w ramach działalności świetlic wiejskich, były warsztaty muzyczne „Jazzmania w świetlicach”. Wzięli w nich udział podopieczni placówek objętych programem, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne. Podsumowaniem warsztatów był występ podczas gali Akademii Rynku Pracy w auli Collegium Atrium Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Warsztaty muzyczne „Jazzmania w świetlicach” realizowane były w ramach projektu Fundacji EFRWP – „Jazzmania”.

EFRWP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…