Priorytetem jest przygotowanie przepisów chroniących lasy przed wykupem

29 grudzień 2015
(0 Głosów)
Autor 

Jednym z głównych priorytetów resortu środowiska będzie przygotowanie przepisów mających chronić grunty leśne przed wykupem po 1 maja 2016 roku - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Szyszko przypomniał, że w maju 2016 roku, zgodnie z traktatem akcesyjnym kończy się 12 letni okres przejściowy zakazujący sprzedaży gruntów rolnych i leśnych.

- Zgodnie z traktatem będzie obowiązywał wolny obrót ziemią leśną i rolną. Każdy będzie mógł

las nabywać ziemię leśną i rolną w układzie międzynarodowym. Przygotowujemy prawo leśne, aby ta ziemia była chroniona przez państwo Polskie, by ziemia leśna służyła Polakom - zapowiedział minister.

Szyszko poinformował ponadto, że pojawił się pierwszy projekt takiego prawa, nad którym trwają nieformalne konsultacje międzyresortowe.

Dużą uwagę ministerstwa będzie także zajmować leśnictwo. Minister zwrócił uwagę, że blisko jedna trzecia kraju pokryta jest lasami. "A lasy to miejsca pracy i wzór dla koncepcji zrównoważonego rozwoju" - dodał.

- Pozyskiwaliśmy drewno, tworzyło to miejsca pracy. Mamy coraz więcej lasów, coraz więcej drewna przyrasta. Nie straciliśmy ani jednego z występujących gatunków, wręcz odwrotnie jest eksplozja gatunków, które dawno zniknęły z zachodniej Europy - mówił.

Szyszko przypomniał, że ten aspekt był podnoszony przez Polskę podczas niedawno zakończonego 21 szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu.

- Walczyliśmy aby w prawie międzynarodowym dostrzeżono, by można było wliczać lasy w redukcję koncentracji CO2 w atmosferze, a każda tona CO2 to jest określona wartość i cena. Zgodnie też z prawem międzynarodowym ma to iść na tereny niezurbanizowane - dodał.

źródło: kurier PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…