Sekret psiej wierności

22 kwiecień 2017
(0 Głosów)
Autor 

fot.:pixabay.com

Prawie każdy właściciel psa ma wiele opowieści o niezwykłych zdolnościach psychicznych zwierzęcia oraz jego nieprawdopodobnym oddaniu.

Niedawne badania informują na jakich procesach uwarunkowana jest psia wierność.

 

W 2015 roku ustalono, że mechanizm relacji między psem, a człowiekiem jest regulowany przez oksytocynę, która jest hormonem szczęścia, miłości oraz oddania. Ustalono, że psy czerpią znacznie większą przyjemność ze spędzania czasu ze swoimi właścicielami niż koty. Po dziesięciu minutach zabawy właścicieli ze swoimi pupilami, poziom oksytocyny u psów wzrósł o 57 %, a u kotów jedynie o 12 %.

Psy badano także pod kątem reakcji na zapach swoich właścicieli. Oferowano im kilka różnych zapachów: nieznanego psa, znanego psa, właściciela, osoby obcej oraz ich własny zapach. Po przeanalizowaniu reakcji mózgów zwierząt odkryto, że psy najsilniej reagowały na zapach swoich właścicieli.

Kolejnym obiektem badań były psie reakcje na ludzką mowę. Psy słuchały karcenia, pochwał oraz słów neutralnych. Okazało się, że ich lewa półkula mózgowa jest odpowiedzialna za postrzeganie słów, które zwierzę rozumie. Prawa półkula odpowiada za interpretację intonacji, czyli zrozumienie zadowolenia lub niezadowolenia właściciela. Jednocześnie obszar w mózgu zwierząt, odpowiadający za odczuwanie przyjemności, stawał się bardziej aktywny tylko wtedy, gdy intonacja była przyjemna. Pozwala to na wyciągnięcie wniosku, że mechanizm rozpoznawania mowy u ludzi i psów działa w podobny sposób.

Źródło:tylkomedycyna.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…