Sen oczyszcza mózg z toksyn

03 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot.Pixabay.com

Sen to nadal niewyjaśniony fenomen. Dlaczego ludzie i zwierzęta zasypiają, skoro oznacza to czasową bezbronność wobec drapieżników?

Podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn powstających podczas wytężonej pracy umysłowej – twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach „Science”.

 

Obecnie przyjmuje się, że sen może być niezbędny do uczenia się i zapamiętywania. Zespół specjalistów z University of Rochester Medical Centre uważa, że jednym z głównych powodów, dla których potrzebujemy snu jest oczyszczanie mózgu. Naukowcy wykazali, że podczas snu komórki mózgu kurczą się, otwierają się luki pomiędzy neuronami, co pozwala na wymycie toksyn przez płyn.

 

Jeśli proces oczyszczania mózgu zostanie zakłócony, mogą wystąpić zaburzenia w jego funkcjonowaniu – tak jak w chorobie Alzheimera, w przebiegu której w mózgu gromadzą się patologiczne białka.

 

Teoria naukowców z University of Rochester opiera się na dokonanym przez nich w ubiegłym roku odkryciu w mózgu systemu „glimfatycznego” – związanego z komórkami gleju odpowiednika układu limfatycznego, którym przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy oczyszczający tkanki mózgu i transportujący składniki odżywcze. Badania mózgów myszy wykazały, że system glimfatyczny jest podczas spoczynku nawet 10 razy aktywniejszy, a jednocześnie objętość komórek (prawdopodobnie glejowych) spada nawet o 60 procent.

 

Jak powiedziała BBC, biorąca udział w badaniach, dr Maiken Nedergaard, mózg ma do dyspozycji tylko ograniczony zasób energii – jak się wydaje, musi w związku z tym wybierać pomiędzy dwoma stanami funkcjonalnymi – czuwaniem oraz snem, podczas którego jest oczyszczany.

 

To jak urządzanie przyjęcia – można się bawić z gośćmi albo sprzątać dom, ale nie da się bawić i sprzątać jednocześnie – dodaje dr Nedergaard.

 

Prawdopodobnie przetwarzania informacji także nie da się połączyć z „płukaniem mózgu”.

 

Planowane są badania z udziałem ludzi, które powinny wyjaśnić na ile słuszna jest teoria dotycząca czyszczenia mózgu podczas snu.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…