Selfie to nie zawsze bezpieczna zabawa

26 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Jak się okazuje, najwięcej ofiar selfie pochodziło z Indii, a na kolejnych miejscach uplasowały się Rosja, Stany Zjednoczone i Pakistan

Ponad 250 osób zginęło w wyniku dążenia do idealnego selfie. Zdaniem naukowców konieczne jest wprowadzenie zakazu robienia selfie w niebezpiecznych miejscach, takich jak np. zbiorniki wodne, górskie szczyty czy dachy budynków.

W fachowym czasopiśmie „Journal of Family Medicine and Primary Care” opublikowano badania, które wyraźnie wskazują, jak wielu ludzi jest uzależnionych od mediów społecznościowych. Indyjski Instytut Nauk Medycznych przeanalizował artykuły prasowe opublikowane od października 2011 roku do listopada 2017 roku. Stwierdzono, że łącznie odnotowano 259 przypadków zgonów wynikających z nadmiernej chęci zaimponowania znajomym oryginalnym selfie.

Warto przytoczyć sytuację z Kanady, gdzie trzy osoby wpadły do rzeki i zostały pochłonięte przez wodospad, próbując zrobić sobie fascynujące selfie. Innym przykładem ludzkiej nieostrożności jest sytuacja z Indii, gdzie pewnemu mężczyźnie bardzo zależało na wspólnym zdjęciu z niedźwiedziem, co skończyło się tym, że został przez niego zmiażdżony.

Naukowcy uważają, że odnotowane przypadki stanowią tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż niemal na pewno wiele tragicznych wypadków nie zostało oficjalnie ujawnionych.

 

Średni wiek ofiar selfie wynosi 23 lata

Jak się okazuje, najwięcej ofiar selfie pochodziło z Indii, a na kolejnych miejscach uplasowały się Rosja, Stany Zjednoczone i Pakistan. Średni wiek ofiar nieostrożności nie jest zaskoczeniem, gdyż wynosi niecałe 23 lata. Nieco ponad trzy czwarte ofiar stanowili mężczyźni.

Trzema najczęstszymi przyczynami śmierci są: utonięcie, uderzenie przez pojazd oraz upadek z wysokości. Jeśli chodzi o zgony związane z pojazdami, to najczęściej ginęły osoby, które próbowały uzyskać doskonałe selfie przed zbliżającym się pociągiem. Nie jest również zaskoczeniem, że Stany Zjednoczone przewodzą jeśli chodzi o liczbę osób, które zginęły podczas robienia selfie z bronią palną.

 

Jak zapobiegać śmiertelnym wypadkom podczas robienia selfie?

Naukowcy proponują rozwiązanie, które pomogłoby w zapobieganiu kolejnym tragediom. Ich zdaniem konieczne jest wprowadzenie zakazu robienia selfie w niebezpiecznych miejscach, takich jak np. zbiorniki wodne, górskie szczyty czy dachy budynków. Badacze wyraźnie zaakcentowali, że celem nie jest walka z fotografiami, gdyż selfie same w sobie nie są niczym złym. Niebezpieczne są jedynie zachowania ludzi, którzy często nie znają granic.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…