Usunięcie konta na Facebooku poprawia samopoczucie

22 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Eksperyment wykazał, że pozbycie się Facebooka spowodowało znaczącą poprawę samopoczucia

Negatywny związek pomiędzy posiadaniem konta na portalu społecznościowym Facebook i pogarszającą się kondycją psychiczną, został ujawniony już wielu przeprowadzonych badaniach. Naukowcy sugerują, że usunięcie konta na Facebooku może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Nowojorskiego, obejmowało 2844 użytkowników Facebooka. Badani zostali poproszeni o wypełnienie obszernych kwestionariuszy, dotyczących ich ogólnego samopoczucia, poglądów politycznych i codziennej rutyny. Połowa użytkowników została poproszona o dezaktywację konta na cztery tygodnie.

Dezaktywacja konta na Facebooku  poprawia samopoczucie
Badanie wykazało, że dezaktywacja konta spowodowała ogólne zmniejszenie aktywności online na innych platformach społecznościowych. Badani spędzali za to więcej czasu m. in. oglądając telewizję lub spotykając się ze znajomymi i rodziną.

Kilka tygodni po zakończeniu eksperymentu, uczestnicy stwierdzili, że zmniejszyła się ilość czasu, którą wcześniej poświęcali na media społecznościowe. Eksperyment wykazał, że pozbycie się Facebooka spowodowało znaczącą poprawę samopoczucia.

Przeprowadzane badanie nie było jedynym sprawdzającym wpływ Facebooka i mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Ich wyniki różnią się jednak diametralnie. Niektóre z nich dowodzą, że portale społecznościowe mogą pozytywnie wpływać na samopoczucie. Warto zauważyć, że odkrycia te odnosiły się zazwyczaj do bardzo aktywnych użytkowników. Osoby, które nie udzielają się, a jedynie przeglądają portale społecznościowe, mogą odczuwać obniżony nastrój.

Źródło: tylkomedycyna.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…