Zdaniem naukowców olej kokosowy to trucizna

04 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zdaniem profesor, nie ma jednoznacznych badań, które wykazałyby znaczące korzyści zdrowotne, płynące ze spożywania oleju kokosowego

Kontrowersje wokół oleju kokosowego powróciły po tym, jak profesor Uniwersytetu Harvarda, Karin Michels, powiedziała podczas wykładu, że jest to „czysta trucizna”. Przeprowadzone badania  dotyczące korzystnego wpływu oleju kokosowego na organizm wykazały sprzeczności.

Olej kokosowy niebezpieczny dla zdrowia
Wykład, zatytułowany „Olej kokosowy i inne błędy żywieniowe” wygłosiła profesor Karin Michels, która jest także dyrektorem Instytutu Zapobiegania i Epidemiologii Nowotworowej Uniwersytetu w Fryburgu.

Zdaniem profesor, nie ma jednoznacznych badań, które wykazałyby znaczące korzyści zdrowotne, płynące ze spożywania oleju kokosowego. Ponadto, olej kokosowy jest w rzeczywistości bardziej niebezpieczny niż smalec, ponieważ składa się prawie całkowicie z nasyconych kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za choroby wieńcowe.

Sprzeczne wyniki badań naukowych
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge potwierdzają, że olej kokosowy posiada korzyści zdrowotne - między innymi zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru oraz chorób serca.

American Heart Association wydała oświadczenie dotyczące oleju kokosowego, w którym opisane jest, że podnosi on poziom cholesterolu. Według AHA, 82% tłuszczu w oleju kokosowym to tłuszcze nasycone, które zwiększają poziom złego cholesterolu we krwi człowieka. Dla porównania, masło ma 63% tłuszczu nasyconego, tłuszcz wołowy 50%, a smalec wieprzowy 39%.

Nie wszystkie trendy dietetycznie są dobre dla zdrowia
Frank Sacks z Harvard School of Public Health powiedział, że społeczeństwo mogło zbyt szybko uwierzyć w trendy dietetyczne, takie jak ten, który uważa olej kokosowy za zdrowy. Profesorowie mają nadzieję, że ich uświadamianie sprawi, że trend na spożywanie oleju kokosowego straci na popularności.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…