Hormony występujące w roślinach mogą wpływać na zdrowie jedzących je ludzi

24 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Pojawiły się wnioski, że dieta roślinna bogata w ABA może być stosowana na przykład w leczeniu cukrzycy

Naukowcy odkryli, że hormony naturalnie występujące w spożywanych roślinach mogą mieć istotny wpływ na florę bakteryjną jelit.

Artykuł opisujący zaobserwowaną zależność został opublikowany w czasopiśmie naukowym Trends in Plant Science. Okazuje się, że rośliny wytwarzają hormon znany jako kwas absycynowy (ABA) w odpowiedzi na susze, który oddziałuje także na ssaki, mając działanie przeciwzapalne i regulujące poziom glukozy.

Pojawiły się wnioski, że dieta roślinna bogata w ABA może być stosowana na przykład w leczeniu cukrzycy. Istnieje jeszcze więcej powiązań między hormonami roślinnymi a organizmem ludzi, których nie zdołano w pełni zrozumieć, mogą one jednak stanowić nowy sposób leczenia wielu dolegliwości.

Struktura cząsteczek hormonów roślin ma podobny kształt do zwierzęcych metabolitów – przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Rośliny i zwierzęta ewoluują razem przez tysiąclecia i wszystko wskazuje na to, że ludzki organizm nauczył się czerpać korzyści ze spożywanych hormonów roślinnych.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…