Poznaj 5 domowych eko-zabaw dla dzieci

11 kwiecień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zabawy dla najmłodszych powinny angażować dzieci nie tylko ruchowo, ale również rozwijać ich wyobraźnię

Wielu rodziców w związku z panującą epidemią koronawirusa zmaga się z problemem jak najbardziej efektywnego zaaranżowania czasu swoich pociech przebywających od kilku tygodni w domu.  Zabawy dla najmłodszych powinny angażować dzieci nie tylko ruchowo, ale również rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność.

Eksperci radzą, że warto łączyć aktywności, które pobudzają obie półkule mózgu, ćwiczą pamięć i koncentrację, a także zdolności manualne. Co więcej, czas jaki poświęcimy na wspólną zabawę, wzmocni również rodzinne więzi, a także będzie dla nas – dorosłych – chwilą relaksu i odpoczynku od obowiązków. Poznaj 5 eko-zabaw, które możesz przeprowadzić w domowym zaciszu, wykorzystując m.in. przedmioty codziennego użytku.

 

Chodzę jak rak, mam plecy jak kot!
Zabawa łącząca aktywność ruchową i prace plastyczne, z elementami nauki o zwierzętach. Poproś swoje dziecko, aby wymyśliło własne ćwiczenie naśladujące ruch jakiegoś zwierzątka – np. może chodzić na czworaka w tył jak rak, prostować i zginać plecy jak kot, prostować i wyciągać szyję jak żyrafa, czy skakać kucając jak zając lub żaba. Podczas tej zabawy nie tylko dostarczymy odpowiednią dawkę ruchu naszemu dziecku, ale również będziemy mogli przekazać mu podstawowe informacje o wybranych zwierzętach – w jakim środowisku żyją, czym się żywią. Elementem wspierającym tę zabawę może być wykonanie rysunku wybranego zwierzęcia przez nasze dziecko, z uwzględnieniem otoczenia, w jakim żyje – poprzez to ćwiczenie dowiemy się, czy mały rysownik uważnie słuchał nas, kiedy opowiadaliśmy mu o zwierzętach, których ruchy naśladował.

 

Rakieta z plastikowej butelki i obraz z nakrętek
Warto, aby najmłodsi domownicy przykładali uwagę do segregacji śmieci. Edukacji na ten temat nigdy za wiele i warto wyjaśniać dzieciom, jaki wpływ na środowisko ma właściwa segregacja śmieci oraz recykling. Teoretyczną wiedzę można połączyć z praktyką w formie zabawy – zastanowić się wspólnie, jak można wykorzystać niektóre puste opakowania? Co można zrobić z plastikowej butelki, kubeczka po jogurcie, a jak wykorzystać nakrętki? Pomysłów na nadanie nowego życia pozornie niepotrzebnym produktom jest bardzo wiele, ale najfajniejsze w tej zabawie jest wymyślenie całkowicie niecodziennego zastosowania danego przedmiotu, stworzenie jego projektu, a następnie wykonanie go przez wszystkich domowników. Co powiecie na kosmiczną rakietę z plastikowej butelki – wystarczy wyciąć z butelki otwory jak w rakiecie, ozdobić ją krepiną, wstążkami, a nawet plasteliną i wysłać w kosmiczną podróż. Możecie też stworzyć nowoczesny obraz wykonany w całości z różnych kolorowych nakrętek.

 

Domowy mały kucharz
Zasad właściwego odżywiania powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat, a praktykowanie codziennych prawidłowych nawyków żywieniowych przez wszystkich domowników wspiera w praktyce tę naukę. Aby menu było kompletne, nie powinno zabraknąć w nim 5 porcji  warzyw i owoców każdego dnia, które stanowią podstawę zbilansowanego odżywiania. Dlatego poproś swoje dziecko, aby narysowało na 7 kartkach (odpowiadających siedmiu dniom tygodnia) propozycje, pod jaką postacią będziecie jeść codziennie  warzywa i owoce. Wytłumacz dziecku, że możemy je spożywać także pod postacią soków, zup, surówek, czy mrożonek. Zabawa ta da wielką satysfakcję dziecku, jeżeli każdego dnia będzie mogło zaznaczyć na rysunku, które z jego pomysłów naprawdę zrealizowaliście. A dodatkowo możesz zaangażować dziecko w kulinarne czynności, co z pewnością pozwoli wpoić mu właściwe nawyki żywieniowe.

 


Solna galeria sztuki
Wiele dzieci lubi zabawy, w których mogą się trochę pobrudzić, a jednocześnie coś stworzyć. Idealnym pomysłem na połączenie tych dwóch elementów jest zabawa z masą solną – jej wykonanie zajmie kilka minut, a dostarczy uciechy na długie godziny. Wystarczy połączyć w jednolitą masę szklankę mąki, szklankę soli z ok. 0,5 szklanki wody. Z tak powstałej masy stwórzcie wraz z domownikami małą galerię sztuki, w której miejsce znajdą wasze solne rzeźby – możecie wybrać temat przewodni, np. zwierzęta lub elementy natury albo nie ograniczajcie się żadną formą – w tej zabawie oprócz kreatywności i dobrych humorów nie obowiązują żadne reguły!

Zobacz jak rośnie
Własna sadzonka dla wielu dzieci to pierwszy etap nauki obowiązkowości oraz poznania procesów wzrastania roślin. Wystarczy, abyście w doniczce z odrobiną ziemi zasiali nasionka wybranych warzyw i ziół, by za kilka tygodni cieszyć się domowym mini warzywniakiem lub zielnikiem. Pomysłem, który można zrealizować tuż przed Wielkanocą jest zasianie rzeżuchy, która wyrośnie już w kilka dni i nie tylko zazieleni nasz parapet, ale również nada smaku świątecznym potrawom. Zasadzenie swoich warzyw lub wysianie ziół pokaże dziecku, jak wygląda cykl życia roślin a po kilku tygodniach da satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanej roślinki.


Pamiętajmy o tym, że czas spędzany z dziećmi może być kreatywny i ciekawy. Wystarczy mieć pomysł na proste zabawy, a chwile upływające na bawieniu się nie tylko zbliżą nas do siebie, ale również pomogą przemycić dzieciom kilka informacji na temat środowiska i jego ochrony.

 

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Wiele inspirujących zabaw i pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu, wraz z kartami pracy dla dzieci, dostępnych jest w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, dedykowanego dla przedszkoli i szkół podstawowych w klasach I-III. Bezpłatne materiały edukacyjne można pobrać ze strony www.przyjacielenatury.pl w zakładkach materiały dla przedszkoli i materiały dla szkół. Obecnie realizowana jest już 12. edycja programu i bierze w niej udział 680 tys. przedszkolaków i 320 tys. uczniów klas I-III.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…