Możliwość widzenia jest darem. Jakie widoki Polacy noszą w sercach?

29 grudzień 2020
(1 Głos)
Autor 
Dzięki poprawnemu widzeniu możemy podziwiać piękno świata i spełniać najskrytsze marzenia

Dzięki poprawnemu widzeniu możemy podziwiać piękno świata i spełniać najskrytsze marzenia. Zdrowe oczy nie są nam dane jednak raz na zawsze. Polakom niestety przybywa problemów ze wzrokiem. Jaki wpływ ma na to pandemia koronawirusa?

Sklep wOkularach.pl przygotował raport, którego celem jest wzbudzenie refleksji nad tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wzrok, a tym samym skłonienie Polaków do odwiedzenia okulisty w bliskiej przyszłości.

W codziennym biegu łatwo jest zapomnieć, jak niewiele potrzeba, aby stracić dar jakim jest możliwość widzenia. Aż kilkanaście procent Polaków świadomych swojej wady wzroku nie nosi ani okularów, ani soczewek kontaktowych – tak wynika z danych, przytoczonych w badaniu „Jakie widoki Polacy noszą w sercach? Raport o tym, co zawdzięczamy wzrokowi”.

Bez jakich widoków nie mogliby żyć Polacy?
Badanie przeprowadzone przez sklep wOkularach.pl wykazało, że 40% z nas nie wyobraża sobie codzienności bez obserwowania otaczającego świata: nieba, zieleni czy światła słonecznego. Tyle samo ankietowanych za niezbędny widok uważa innych ludzi. Osoby biorące udział w badaniu najczęściej (36%) odnosiły się do bliskich, zwłaszcza partnerów życiowych. Zgodnie z wynikami badania Uniwersytetu w Aarhus, dzięki doświadczaniu odwzajemnionej miłości jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi i pewniejsi siebie.

Nie wszyscy mogą jednak cieszyć się takimi widokami na co dzień. Jak podaje GUS, w naszym kraju mieszka ponad 1,8 mln osób z poważną dysfunkcją wzroku. W związku ze starzeniem się społeczeństwa i powszechnym nadużywaniem elektronicznych gadżetów, liczba ta stale rośnie. Nie bez wpływu jest pandemia koronawirusa, która skłania wielu z nas do spędzania jeszcze większej ilości czasu na monotonnym wpatrywaniu się w ekrany, co pogarsza akomodację oka.

Zobacz również >> Znak jakości „Bezpieczne z Natury” to gwarancja najwyższej jakości drobiu i jaj

Najczęściej wspominamy podróże
Co najpiękniejszego widzieliśmy w życiu? Okazuje się, że najwięcej Polaków (32%) nosi w sercu scenerie dostrzeżone podczas odbytych podróży. Badani kilkakrotnie częściej wspominali o wyjazdach za granicę. Wiele osób (20%) zafascynowała również przyroda. Szczególnie mocno zachwycamy się wschodami i zachodami słońca na plaży oraz górskimi panoramami. Tyle samo ankietowanych za swoje najpiękniejsze wspomnienie uważa konkretne wydarzenie lub doświadczenie – bezkonkurencyjne okazały się tu narodziny dziecka, obecne w 8% odpowiedzi.

Jakie plany przekreśliłoby pogorszenie wzroku?
Nagłe pogorszenie widzenia mogłoby przekreślić podróżnicze plany wielu z nas. To właśnie wyjazdy pojawiają się bowiem w większości odpowiedzi ankietowanych na pytanie o wymarzony widok. 51% z nas chciałoby móc jeszcze zobaczyć konkretne miejsce za granicą, a 2% – w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejno Europa oraz Ameryka Północna i Azja. Na terenie wspomnianych kontynentów nie mają sobie równych odpowiednio Islandia, Stany Zjednoczone i Japonia.

Badanie przeprowadzono w październiku 2020 roku. Przybrało formę elektronicznej ankiety z trzema otwartymi pytaniami, dzięki czemu każdy respondent mógł udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Dwie trzecie grupy badawczej (800 osób) stanowiły kobiety. Najwięcej reprezentantów miał przedział wiekowy 24–34 lata.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…