Warzywa i owoce dają super moce

31 październik 2023
(0 Głosów)
Autor 
fot. ZZCNMR

W 2023 roku nasza organizacja zrealizowała przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne pn.: „Warzywa i owoce dają super moce”.

Główne założenia działań opierały się na edukacji dzieci i młodzieży co do właściwych nawyków żywieniowych. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone podczas letniego wypoczynku organizowanego przez Związek dla uczestników kolonii letnich oraz dla uczestników pikników rodzinnych w następujących miejscowościach: Jarosławiec, Władysławowo, Zakopane, Niemierzyn oraz Książ Mały.

Nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży

Jednym z głównych założeń akcji była edukacja młodego pokolenia na temat właściwych postaw i nawyków żywieniowych. Podczas pikników odbyła się promocja polskich warzyw i owoców oraz ich przetworów. Zadaniem było przedstawienie tego, jak ważną rolę w żywieniu człowieka pełnią warzywa i owoce, które są źródłem energii, a także wielu potrzebnych witamin i wartości odżywczych oraz dostarczają niepowtarzalnych walorów smakowych.

Działania skierowane były do dzieci i młodzieży przebywających na koloniach i półkoloniach oraz biorących udział w piknikach rodzinnych. Realizowane zadanie miało przybliżyć dzieciom i młodzieży tematykę zdrowej i zbilansowanej codziennej diety, u podstaw której znajdują się warzywa i owoce bogate w witaminy, błonnik oraz wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wierzymy, że nasze działania ukształtują świadomość konsumencką u młodych ludzi, którzy z pełną świadomością będą spożywać i kupować 

warzywa, owoce oraz ich przetwory. Podczas przedsięwzięcia mieliśmy okazję przypomnieć i wzmocnić pozytywny wizerunek polskich owoców i warzyw oraz chęć do ich zakupu i spożywania.

Polskie warzywa i owoce w diecie dzieci

Uczestnicy zostali zaznajomieni z praktycznymi pomysłami na zastosowanie warzyw i owoców w codziennej diecie, jak też z zasadami dobrego żywienia i zdrowego stylu życia.

Zaprezentowany został znak graficzny ,,Polski Produkt”, który jest urzędowym oznaczeniem produktów spożywczych pozyskanych bądź wytwarzanych w Polsce. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie owoce i warzywa warto spożywać w obfitym sezonie letnim, a jakie głównie w formie przetworzonej w sezonie zimowym. Wprowadzone zostało również pojęcie talerza ikonograficznego, który w przejrzysty sposób obrazuje, ile warzyw i owoców powinno znaleźć się na talerzu podczas jednego posiłku. Związek głęboko wierzy, iż realizacja zadania edukacyjnego pomogła wzmocnić wizerunek polskich warzyw i owoców oraz wzbogaciła wiedzę dzieci i młodzieży na ich temat.

warzywa i owoce 1

Aktywność fizyczna

Uczestnicy pikników brali czynny udział w konkursach tematycznych, grach, zabawach  oraz testach wiedzy i sprawności fizycznej, przygotowanych i poprowadzonych przez animatorów. Aktywności fizyczne, zarówno te indywidualne jak i zespołowe, przewidziane w trakcie pikników, były świetnym sposobem na integrację rówieśników i poszerzenie ich wiedzy. Po aktywnościach miała miejsce prezentacja dotycząca polskich owoców i warzyw, która została przeprowadzona przez wykwalifikowaną kadrę. Po prezentacji uczestnicy mieli szansę zadawać pytania oraz brać udział w zagadkach logicznych, quizach oraz testach wiedzy.

Czy można wymarzyć sobie lepsze zorganizowanie czasu w aktywny sposób podczas wakacji?

W trakcie warsztatów zademonstrowano praktyczne metody wykorzystania warzyw i owoców w przygotowaniu codziennych posiłków, a ciekawym punktem na zakończenie każdego ze spotkań była degustacja ich przetworów, co znacznie podniosło atrakcyjność warsztatów.

A ponieważ okres letni jest niezwykle obfity w pyszne sezonowe owoce, jest to idealna pora roku by kosztować rozmaite bogactwa polskiej ziemi. Dzięki temu uczestnicy mogli się przekonać na własnej skórze, iż dieta bogata w owoce i warzywa wcale nie musi być nudna!

Oprócz tego, każdy z uczestników zadania otrzymał na pamiątkę gadżety informacyjno-promocyjne, w tym publikacje z kompendium wiedzy o owocach i warzywach. Dzięki temu uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę lub przypomnieć sobie informacje przedstawione w trakcie pikniku. 

warzywa i owoce 2

Zadanie „Warzywa i owoce dają super moce” Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, działającego przy Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników
ZZCNMR

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…