Podczas OPOLAGRY zaprezentowano najpiękniejsze sztuki bydła na Śląsku

19 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
W konkursie rywalizowały hodowle wielkostadne oraz hodowcy indywidualni Fot. PFHBiPM

Na Śląskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która towarzyszyła targom Opolagra w Kamieniu Ślaskim (14-16.06.19) śląscy hodowcy zaprezentowali 71 sztuk bydła. W tym roku oprócz pięknych okazów bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej (PHF) można było podziwiać krowy dwóch ras rodzimych, tj. polskiej czerwono-białej (ZR) i polskiej czerwonej (RP).

- Jałówki rasy PHF wystawiano w 9 kategoriach, a krowy w 4. Węgierski sędzia – Mihály Bologh przyznał 15 tytułów czempionów i 11 tytułów wiceczempionów. O zaszczytne laury rywalizowały hodowle wielkostadne oraz hodowcy indywidualni – relacjonuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 

Najpiękniejsza jałówka nagrodzona
W tym roku na wyróżnienie zasłużyli hodowcy z Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o.o., zdobywając 5 czempionatów i 2 wiceczempionaty. Ale na tym nie koniec zaszczytów odniesionych przez KR Kietrz, z tej hodowli węgierski sędzia wyłonił dwa superczempiony. Najpiękniejszą jałówką na tegorocznej  Śląskiej Wystawie Bydła Hodowlanego  okazała UPINA 5 rasy PHF odmiany czarno-białej, po buhaju NEWHOUSE JORBEN urodzona 15.09.2017 r. Zwierzę było prezentowane w stawce jałówek cielnych. Na korzyść UPINY 5 przemawiała wystawowa kondycja, typowo mleczny charakter oraz bardzo dobra jakość kośćca.  

102 opolagra

                                                                           Jałówka UPINA 5  Fot. PFHBiPB

 

Najpiękniejsza krowa na Śląskiej Wystawie
Również z KR Kietrz wywodzi się najpiękniejsza krowa na Śląskiej Wystawie. Została nią mlecznica w II laktacji o imieniu CEBURA 5 rasy PHF odmiany czarno-białej, po buhaju SEAGULL-BAY SYLVER ET. CEBURA 5 jako pierwiastka wyprodukowała 8462 kg mleka. Sędzia zwrócił uwagę na długą i szeroką kłodę superczempionki, harmonijną budowę oraz na poprawnie i wysoko zawieszone wymię.

132 opolagra

                                                                         Laureatka CEBURA 5  Fot. PFHBiPB

 

Rozstrzygnięcie Konkursu Młodego Hodowcy
Podczas tegorocznej wystawy bydła mlecznego w Kamieniu Śląski emocje budził nie tylko wybór najpiękniejszych zwierząt, ale także liczne konkursy. Oczywiście atrakcją było rozstrzygnięcie  Konkursu Młodego Hodowcy organizowanego przez Małopolskie Centrum Biotechniki (MCB Krasne). W rym roku milusińscy prezentowali publiczności 15 cieliczek. Komisja sędziowska pod przewodnictwem Mirosławy Sabudy (MCB Krasne) w asyście Patryka Bartona (hodowca z Wróblina) wyłoniła zwycięzcę.  Został nim 4-letni Bartosz Chrząszcz z Mionowa. Najmłodsza uczestniczka konkursu – 4-letnia Ewelinka Szewior otrzymała specjalną nagrodę, tj. rowerek biegowy ufundowany przez  Dyrektora Regionu Oceny Poznań PFHBiPM. Liczne prezenty od 10 sponsorów otrzymały wszystkie dzieci uczestniczące w Konkursie Młodego Hodowcy. Nie był to jedyny konkurs dla najmłodszych.

W tym roku wiele emocji wzbudziły konkursy ankietowe. W jednym organizowanym od wielu lat przez opolski i śląski związek hodowców, nagrodą była jałówka ufundowana przez Andrzeja Syczewskiego i KR Kietrz. Nowym właścicielem młodego zwierzęcia został Patryk Mike ze Świętoszowic. W drugim konkursie los uśmiechnął się do Klaudiusza Mroza z Rozmierki, który wylosował budkę dla cielęcia sfinansowaną przez firmę Blattin oraz MCB Krasne.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…