Grypa ptaków w Polsce! tysiące indyków do utylizacji

01 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ognisko grypy ptaków wykyto w Gminie Uścimów

Do wykrycia ogniska grypy ptaków o wysokiej o wysokiej zjadliwości podtypu H5N8 doszło na fermach drobiu zlokalizowanych w Powiecie Lubartowskim w Gminie Uścimów. Oficjalne komunikaty potwierdzają, że wirus pojawił się w stadach indyków.

- W dniu 31 grudnia 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Lubartowie zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podobne dziania podjął również Wojewoda Lubelski. Służby weterynaryjne podjęły działania zwalczające wirusa- poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Wszystkie ptaki z zakażonych stad zostaną poddane utylizacji. Przewiduje się, że trzeba będzie zlikwidować około 30 – 40 tys. ptaków na fermach w miejscowości Stary Uścimów. Podjęto już wdrażanie procedur ograniczających dalsze rozprzestrzenianie wirusa, do czego zobowiązuje w takiej sytuacji prawo unijne.  

Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie, w którym ustalone zostały granice obszarów z ograniczeniami: obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów oraz obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim o promieniu co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony. W wyżej wspomnianym rozporządzeniu opublikowano szczegółowe wytyczne w sprawie działań (nakazy/zakazy) jakie należy zastosować na ustalonych obszarach: zapowietrzonym i zagrożonym.

- Producenci drobiu w całej Polsce powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zaostrzonych zasad bioasekuracji - alermuje KIPDiP.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…