Grypa ptaków zaatakowała na fermie kur nieśnych w Wielkopolsce

03 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Wielkopolska to już drugie województwo w przeciągu kilku dni, w którym stwierdzono ogniska HPAI

To nie koniec zmagań z grypą ptaków w Polsce. Na fermie kur nieśnych w Wielkopolsce wykryto kolejne ognisko wirusa o wysokiej zjadliwości. Wcześniej tę wyjątkowo niebezpieczną dla ptaków chorobę wykryto na Lubelszczyźnie.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że wirus został potwierdzony na fermie w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim utrzymującej 65 tysięcy kur. Ptaki z zakażonych stad, które jeszcze nie padły w wyniku  HPAI zostaną poddane uśmierceniu i utylizacji. Decyzją służb weterynaryjnych zniszczone zostaną także jaja pochodzące ze stad dotkniętych wirusem.

Zgodnie z prawem unijnym wokół fermy zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony. Producenci drobiu znajdujący się w okręgach objętych specjalnym nadzorem weterynaryjnym, będą musieli przestrzegać nakazów i zakazów.

Zobacz również >> Kolejne ogniska grypy ptaków na Lubelszczyźnie

Wielkopolska to już drugie województwo w przeciągu kilku dni, w którym stwierdzono ogniska HPAI. Przypomnijmy, że w dniu 31 grudnia 2019 roku potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 roku ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo znajduje się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tego samego dnia w dwóch gospodarstwach kontaktowych powiązanych z pierwszym ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono wystąpienie ognisk wtórnych tej choroby. Oba gospodarstwa kontaktowe, w których stwierdzono wtórne ogniska HPAI znajdują się w gminie Uścimów. Na dwóch kolejnych fermach utrzymywano odpowiednio: 9,5 tys. indyków oraz 20,6 tys. indyków.

 Czytaj również >> Grypa ptaków w Polsce! tysiące indyków do utylizacji

 

Wielkopolskie zagłębie drobiowe zagrożone
Wielkopolska jest nie tylko regionem o największej produkcji trzody chlewnej, ale także  obszarem o wysokiej koncentracji obiektów drobiarskich. Województwo to jest krajowym liderem w produkcji jaj konsumpcyjnych.

- W 2018 roku na fermach towarowych kur niosek w Wielkopolsce wyprodukowano ponad 4 miliardy jaj, czyli blisko 40 procent krajowej produkcji ogółem. Gospodarstwa z Wielkopolski zajmują również wysoką, drugą pozycję pod względem poziomu produkcji jaj wylęgowych na fermach kur reprodukcyjnych. Poza tym, w tym regionie kraju funkcjonuje duża liczba hodowców kurcząt rzeźnych, indyków, kaczek i gęsi - podsumowała Izba.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…