Specustawa o ASF może być niebezpieczna dla obywateli. Ekolodzy apelują o zmiany

11 styczeń 2020
(1 Głos)
Autor 
Zdaniem organizacji ekologicznych specustawa powinna zostać zmieniona

Organizacje ekologiczne uważają, że przygotowany projekt tzw. specustawy o ASF nie tylko powiela błędy masowych odstrzałów, które doprowadziły do rozprzestrzenienia się wirusa na całą Polskę, lecz wprowadza ograniczenia z korzystania z lasów w celach innych niż polowania. Wchodzenie do nich może być niebezpieczne. Nie trudno będzie też o nadużycia w korzystaniu z broni z tłumikiem.

Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot podkreśla, że specustawa jest niebezpieczna dla przyrody i praw obywatelskich. Ustawa w następnym tygodniu będzie procedowana w Senacie.

Przedstawiciele organizacji ekologicznych byli obecni  na posiedzeniu komisji senackich w dniu 9 stycznia. Reprezentowali zaniepokojoną część społeczeństwa, która obawia się m.in. ograniczeń w bezpiecznym korzystaniu z lasów. Specustawa została przyjęta i teraz trafi na plenarne posiedzenie Senatu. Poprawki zgłoszone przez opozycję nie zostały poddane pod głosowanie, dlatego organizacja chce zwrócić się o pomoc do senatorów. Apel w tej sprawie może podpisać każdy obywatel.

 

Brak konsultacji społecznych
W treści apelu czytamy, że z powodu braku konsultacji społecznych w sprawie procedowanej obecnie w Senacie RP ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (tzw. specustawa ASF, druk senacki nr 28), konieczne jest wprowadzenie zmian do tego niebezpiecznego dla przyrody i polskiej gospodarki, jak i godzącego w prawa obywatelskie projektu. Zdaniem ekologów, specustawa w obecnym kształcie powiela błędy, które doprowadziły do rozprzestrzenienia się wirusa na całą Polskę, jak również ogranicza konstytucyjne prawo do korzystania z lasów, będących naszym wspólnym dobrem.

 

Wolny dostęp do bezpiecznych lasów
W apelu, który może podpisać każdy obywatel, ekolodzy zwracają się z prośbą o wykreślenie karania obywateli za przebywanie w lesie w czasie wszystkich polowań, także redukcyjnych, komercyjnych i dewizowych. Utrudnianie odstrzałów sanitarnych dzików już jest karne w ustawie o chorobach zakaźnych zwierząt. Wolny dostęp obywateli do lasów, zagwarantowany w ustawie o lasach, jest wartością wyższą od prawa do wykonywania hobbystycznych polowań przez 0,3% obywateli i nie może być przestępstwem.

 

Myśliwi powinni przestrzegać bioasekuracji
Kolejny punkt apelu odnosi się do wprowadzenia obowiązku kontroli odstrzałów sanitarnych przez służbę weterynaryjną. Myśliwi od początku wystąpienia epidemii ASF w Polsce nie są objęci obowiązkiem bioasekuracji. Brak takiej kontroli przyczynił się do ekspansji epidemii. Tylko właściwie stosowana bioasekuracja w czasie polowań i przeprowadzanie nadzoru biernego są w stanie powstrzymać wirusa ASF.

 

Stosowanie tłumików podczas polowań może być skierowane przeciwko obywatelom
W apelu mowa jest także o usunięciu z ustawy zgody na stosowanie w czasie polowań tłumików. Używanie tłumików może być skrajnie niebezpieczne dla postronnych osób i zwiększyć skalę kłusownictwa w całym kraju. Myśliwi już teraz mogą polować na dziki przez cały rok, w tym na ciężarne lochy, i to przez całą dobę wyposażeni w noktowizory. Te uprawnienia myśliwych oraz redukcja populacji do 0,1 dzika na km 2 nie zatrzymały wirusa ASF.

 

Zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania obwodów łowieckich
Ekolodzy domagają się przestrzegania wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez wykreślenie zapisów przedłużających o rok funkcjonowanie obwodów łowieckich bez poszanowania prawa własności do wyłączenia własnej ziemi z obwodu.

 

Jasna definicja odstrzału sanitarnego
Powinna zostać wprowadzona jasna definicja i kryteria odstrzału sanitarnego, by nie mieszać odstrzałów sanitarnych dzików z innymi polowaniami. Pozwoli to na zabezpieczenie przez służby (policja, straż, wojsko) tylko polowań sanitarnych.

 

Bak informowania o odstrzałach sanitarnych powinien być karany
Ważne zdaniem ekologów jest także wprowadzenie sankcji za nieprzestrzeganie obowiązku informowania o odstrzałach sanitarnych i właściwego oznaczania ich terenu. W ten sposób będą mogły być przeprowadzane bezpiecznie, a obywatele będą mogli uniknąć ryzyka postrzału.

 

Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…