Pszczelarze walczą o swoje

13 luty 2020
(0 Głosów)
Autor 
W trakcie spotkania omówiono bieżące problemy polskiego pszczelarstwa

Tydzień temu przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego spotkali się z przedstawicielami resortu rolnictwa. Rozmowy dotyczyły m.in. problemów z rolniczym handlem detalicznym.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa oraz KOWR, w tym przedstawiciel Wydziału Wsparcia Pszczelarstwa Biura Interwencji Rynkowych KOWR. Polski Związek Pszczelarski reprezentowali Tadeusz  Dylon – prezydent, wiceprezydent prof. Zbigniew Kołtowski, skarbnik Ryszard Voss oraz Waldemar Badeński – prezes RZP Elbląg.
Problemów jest kilka

W trakcie spotkania omówiono bieżące problemy polskiego pszczelarstwa. Strona Związku przedstawiła problemy związane z rolniczym handlem detalicznym (RHD), a w szczególności braku możliwości sprzedaży produktów pszczelich mieszanych np. miodu z pyłkiem lub pierzgą, propolisem  czy wątpliwości ze sprzedażą miodu kremowanego.

Kolejnym poruszonym problemem były wymogi weterynaryjne dla RHD np. żądanie od pszczelarzy prowadzących RHD umów na utylizację odpadów, które praktycznie nie występują, atestów na słoje, badań wody – która nie stanowi czynnika technologicznego, Nawet zdarzają się przypadki nie uznawania pszczelarzy jako rolników. Istnieje pilna potrzeba wydania wytycznych przez Główny Inspektorat Weterynarii dla lekarzy weterynarii, które w prosty sposób przedstawią interpretację przepisów dotyczących pszczelarzy w stosowaniu uproszczonych warunków higienicznych dla RHD  zapisanych w dyrektywach UE.

Wśród poruszanych tematów przedstawiono również: konieczność rejestracji pasiek przez wszystkich pszczelarzy, niespójny i niejednorodny system rejestracji pasiek, kwalifikacje pszczelarzy oraz używanie leków dla pszczół. Poruszono temat utworzenia  Rady Społecznej ds. pszczelarstwa przy KOWR, której zadaniem powinno być opiniowanie i zatwierdzanie planu podziału środków na poszczególne działania. Zaproponowano również uregulowanie statusu rzeczoznawcy chorób pszczelich.

W trakcie dyskusji przedstawiciele resortu rolnictwa zapowiedzieli, że ministerstwo rolnictwa podejmie się regulacji i pozytywnego rozwiązania niektórych z przekazanych w trakcie spotkania postulatów. W planach jest kolejne spotkanie, do którego dojdzie po wymianie korespondencji.

 

Opracowanie Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…