POLPIG: Produkcja mięsa wieprzowego jest poważnie zagrożona

07 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Fot. POLPIG

Polska hodowla trzody chlewnej znajduje się w krytycznej sytuacji. Najnowsze wydarzenia pokazują jak daleki od oczekiwań jest stan walki z ASF. Niska skuteczność podejmowanych działań tylko pogarsza sytuację. Jedynym wyjściem z trudnej sytuacji jest wzorowanie się na działaniach podjętych przez Czechy i Belgię.

Reakcją Komisji Europejskiej na wykrycie ognisk ASF w Wielkopolsce było wyznaczenie tzw. niebieskie strefy ASF. Na obszarze Wielkopolski objęła ona 7 gmin na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego.

- W gminach według informacji konsorcjum producentów INTAGRA nie funkcjonuje żadna ubojnia, a wykorzystując fakt, że wywóz świń z niebieskiej strefy jest obwarowany ograniczeniami pośrednicy oferują przypartym do muru hodowcom skandaliczne ceny. Rynek trzody chlewnej jest sparaliżowany oraz dochodzi do cenowych patologii – informuje Aleksander Dargiewicz, Prezes POLPIG.

 

Problemy kół łowieckich pogłębiają problem
POLPIG zauważa kolejną nieprawidłowość, którą są problemy kół łowieckich na terenie całego kraju. Sytuacja związana z Afrykańskim Pomorem Świń obliguje myśliwych do korzystania z chłodni do przechowywania tusz dzików. Tylko taka infrastruktura jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sanitarnego oraz wysokich wymogów higieny obowiązujących każdego, kto bierze udział w odstrzale dzików będących rezerwuarem wirusa.

- Dla przykładu w powiecie międzychodzkim nadal brakuje specjalistycznej chłodni, a w powiecie międzyrzeckim (woj. lubuskie) myśliwi byli zmuszeni do jej zakupu z własnych środków. Warto nadmienić, że nie każde koło łowieckie jest w stanie pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu. Fakt ten zauważyły nawet europejskie media i  ministerstwa, a Niderlandy chcąc zachować bioasekurację i bezpieczeństwo w swoich graniach deklarują Polsce niezbędną pomoc – komentuje Aleksander Dargiewicz.

 

Segregacja zwierząt jest bardzo ważna
POLPIG podkreśla, że w procesie kontroli rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików bardzo ważne jest uniemożliwienie kontaktu zwierząt zdrowych i chorych. Jednym z najważniejszych rozwiązań ma być zamknięcie przejść dla zwierząt przy drogach szybkiego ruchu, aby uniemożliwić przemieszczanie się zwierząt będących potencjalnymi nosicielami wirusa. Szczególnie zwraca się uwagę na zamknięcie wszystkich przejść dla zwierząt na autostradzie A2 oraz drogach ekspresowych S3, S5 i innych dróg podlegających pod Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego oświadczył, że mimo zamknięcia przejść nad drogami, ścieżki dolne nadal są otwarte dla zwierzyny.

Brak szybkiego porozumienia między organami rządowymi oraz rolnikami spowoduje destabilizację branży w całej Polsce. Wielkopolska to producent blisko 36% krajowego pogłowia świń.

 

 

Oprac. Sabina Pietre, źródło: POLPIG

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…