GOLD MISSY - najdroższa krowa na świecie

24 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Największym jej sukcesem jest jednak posiadanie, co najmniej 123 sztuk potomstwa jałowic i buhajków Fot. PFHBiPM

Tytuł najdroższej krowy na świecie uzyskała EASTSIDE LEWISDALE GOLD MISSY. Na aukcji wylicytowano ją za kwotę 1,2 miliona $. GOLD MISSY wyprodukowała w ciągu 4 laktacji 67162 kg mleka.

Rekord, który padł 12 lat temu, nie dotyczył wydajności mlecznej a ceny uzyskanej ze sprzedaży krowy mlecznej i do chwili obecnej nie został pobity. Tytuł najdroższej krowy na świecie uzyskała EASTSIDE LEWISDALE GOLD MISSY. Została wylicytowana na aukcji za kwotę 1,2 miliona $.

GOLD MISSY przyszła na świat 30 marca 2006 roku na farmie Master Breeder na Wyspie Księcia Edwarda w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik. W wieku dwóch lat zmieniła właściciela i trafiła do prowincji Alberta na farmę Morsan Farms. Do zdobycia tytułu Championa na wystawie ATLANTIC SUMMER 2007 przyczyniła się najprawdopodobniej właśnie zmiana właściciela. Był to początek jej kariery. Od tego czasu GOLD MISSY zdobyła 16 tytułów a ukoronowaniem były zwycięstwa na GRAND WORLD DAIRY EXPO 2011 i HOLSTEIN CANADA COW OF THE YEAR 2012. O tym, że krowa jest jedną z najpiękniejszych krów na świecie świadczą wyniki oceny typu i budowy. „Złota Miss”, bo tak można przetłumaczyć jej imię była bonitowana cztery razy.

Jak podaje PFHBiPM GOLD MISSY wyprodukowała w ciągu 4 laktacji 67162 kg mleka, o składzie: 3077 kg i 4.60% tłuszczu oraz 2248 kg i 3.40% białka. Tak doskonały pokrój i wysoka produkcja to w dużej części zasługa doskonałego rodowodu. Jej ojcem jest BRAEDALE GOLDWYN, ojcem matki COMESTAR OUTSIDE a ojcem matki DUNCAN PROGRESS-ET.

- Największym jej sukcesem jest jednak posiadanie, co najmniej 123 sztuk potomstwa jałowic i buhajków zarejestrowanych w kanadyjskich księgach hodowlanych. Jej córki są równie piękne i na wystawach w wielu krajach zdobywały tytuły piękności natomiast kilku synów uczestniczyło w realizacji programów hodowlanych jako buhaje używane w inseminacji np.: MORSAN MR METAL i MORSAN MR MAKING OF – dodaje Andrzej Toruński z PFHBiPM.

 

Oprac. Sabina Pietrek, PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…